Wimbledon: Kubot nie gorszy od Przysiężnego

Łukasz Kubot (ATP 53) awansował do 1/32 finału Wimbledonu, w trwającym 2 godziny i 24 minuty meczu I rundy wygrywając 4:6, 6:2, 6:2, 6:3 z Blažem Kavčiciem (ATP 120). Rywalem lubinianina będzie w czwartek Philipp Petschner (ATP 41).

Krzysztof Straszak

Jak pięknie zaczyna się Wimbledon dla biało-czerwonych! Zwycięstwa odniósł komplet trojga naszych reprezentantów: w poniedziałek Michał Przysiężny, a dzień potem Agnieszka Radwańska i Kubot. Obaj polscy singliści debiutują na legendarnych kortach w klubie All England.

Tyle lat czekaliśmy na rodaka w czołowej setce: teraz mamy dwóch i możemy cieszyć się z ich sukcesów w największych imprezach świata. Jak mówi Fibak, Przysiężny poznał smak Wielkiego Szlema i może bić się teraz o ambitne cele. Kubot, wiosną zasięgający rad historycznego polskiego numeru jeden, także nie czuje się już obco w świecie wielkiego tenisa. To piąte zwycięstwo 28-latka w turniejach wielkoszlemowych, a 49. w historii występów polskich singlistów w Wimbledonie.

Zwycięstwo różnicą 30 pkt należy uznać za pewne i zasłużone. Częściej niż co czwarty punkt Kubot zdobywał przy siatce, gdzie zanotowano mu aż 47 wycieczek. Oprócz wyraźnie nerwowej postawy w otwierającym secie cały czas utrzymywał na wysokim poziomie serwis: tracił cztery, sześć i znów tylko cztery punty przy pierwszym podaniu w setach od drugiego do czwartego. W decydującej partii, w której jedyny raz przełamał rywala na 3:1, Polak posłał aż 30 wygrywających uderzeń. Respekt.

Od breaka Kubot także zaczął spotkanie, ale Kavčić szybko wyrównał. Słoweniec (32 skończone piłki przy 27 błędach niewymuszonych) przełamał naszego zawodnika trzykrotnie: po początkowym chaosie także na 4:3 (wtedy zadecydowały się losy pierwszego seta) oraz odrabiając stratę breaka na 1:2 w partii drugiej. W drugim, trzecim i czwartym secie Kavčić miał łącznie tylko dwie szanse przy podaniu Polaka.

Wimbledon to nie challenger w Uzbekistanie i Kubot zgarnął cenną nagrodę za udany rewanż na młodym Słoweńcu. W każdym secie Polak serwował jako pierwszy i to mogło okazać się jego przewagą: jedno przełamanie było decydujące i w drugim, i w trzecim secie, a na to samo zanosiło się w czwartej partii, ale Kubot zamknął mecz pierwszą szansą już przy podaniu Kavčicia.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)