ATP Casablanca: Niedokładny Kubot rozgromiony przez Starace

Łukasz Kubot (ATP 42) nie zrobił kariery w turnieju ATP World Tour w Casablance, w Maroku. Słabo dysponowany, w ćwierćfinale w ciągu godziny i dwóch minut przegrał 1:6, 0:6 z Potitem Starace (ATP 73).

Krzysztof Straszak

Kończy się pierwszy w karierze Kubota turniej premierowego cyklu, w którym był rozstawiony. W piątek popełnił masę błędów w starciu z rywalem, który dopiero w tym tygodniu zakończył serię siedmiu porażek. Najlepszy polski gracz teraz przenosi się do Monte Carlo (ma miejsce w głównej drabince), gdzie w związku z Wojciechem Fibakiem ma rozpocząć się nowy etap jego tenisowego życia.

Casablanca przywołuje piękne wspomnienia (przed rokiem premierowy tytuł deblowy w cyklu), ale tegoroczny powrót do klimatu środziemnomorskiego, na ulubione korty ziemne, nie przynosi Kubotowi chluby. Marzec dał osiągnięcia historyczne: powrót do kadry narodowej, występ bez kwalifikacji w Miami i rozstawienie w Maroku. Ale wspomnienia lepsze polscy fani będą mieli chociażby z meczu z Verdasco w Acapulco...

27-letni Kubot (walczył o awans do Top 40 rankingu) nie potrafił dwa razy pod rząd posłać na drugą stronę wygrywającej piłki, mylił się przy siatce, nadziewał na kontry czujnego Starace. Włoch w drugim bezpośrednim meczu (także sześć lat temu w Pucharze Davisa) nie stracił seta. Dla Polaka to druga tak wysoka porażka w tym sezonie: wcześniej z Juanem Carlosem Ferrero w finale imprezy w Costa do Sauípe.

Aut przy drugim meczbolu był znakiem charakterystycznym Kubota w pojedynku ze Starace. Nie taki aut jak przy setbolu w pierwszej partii (dobre cztery metry...), ale niedokładny lubinianin nie potrafił generalnie długo utrzymać piłki w korcie. Własne podanie obronił dopiero przy trzeciej próbie. To nie zasługa Starace, że rywal dopiero przy 0:5 pokazał, że potrafi uderzyć z serwisu. A podwójne błędy w pierwszej partii? Jeden dał przełamanie na 0:1, kolejny podwyższenie na 0:3 dla Włocha.

O rok starszy numer trzy tenisa w Italii nie zwykł korzystać z drugiego podania (88% skuteczności pierwszego). W gemach serwisowych Kubota zgarnął 2/3 wszystkich punktów. Bronił trzech break pointów: wszystkich przy 4:0 w pierwszym secie, kiedy tylko pierwsze zagrożenie zlikwidował własnymi siłami (asem), potem "licząc" na Kubota, który popełnił dwa niewymuszone błędy przy próbach ataku.

Grand Prix Hassan II, Casablanca (Maroko)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 398,25 tys. dol.