WTA Miami: Clijsters i Henin w ćwierćfinale

Kim Clijsters (WTA 16) pokonała Wiktorię Azarenkę (WTA 7) 6:4, 6:0 i awansowała do ćwierćfinału turnieju Sony Ericsson Open rozgrywanego na kortach twardych w Miami. We wtorek pierwsze dwa mecze o półfinał: Venus Williams - Agnieszka Radwańska (nie przed 19 polskiego czasu), potem Marion Bartoli - Yanina Wickmayer.

Łukasz Iwanek

Z gry odpada broniąca tytułu Azarenka. W I secie i ją i Clijsters (mistrzyni z 2005 roku, bez straty seta) ogarnęła niemoc serwisowa: na 10 gemów siedem kończyło się przełamaniem. W II secie Belgijka wykorzystała trzy z czterech break pointów i po 67 minutach wyrzuciła rywalkę z turnieju. Azarenka przeciwko dwukrotnej mistrzyni US Open zanotowała tylko dziewięć uderzeń kończących.

W ćwierćfinale rywalką Kim będzie Samantha Stosur (WTA 10), która przerwała zwycięską serię Jeleny Janković (WTA 8) wygrywając 6:1, 7:6(9). W tie breaku Serbka, która w ubiegłą niedzielę triumfowała w Indian Wells, nie wykorzystała dwóch piłek setowych. Australijka zrewanżowała się Janković za niedawną porażkę w Indian Wells i dwie wcześniejsze poniesione w 2006 i 2007 roku.

Justine Henin (WTA 33) w ciągu 67 minut pokonała Wierę Zwonariową (WTA 23) 6:1, 6:4 wykorzystując trzy z sześciu break pointów i wygrywając 37 z 50 piłek przy swoim podaniu. To szóste zwycięstwo Belgijki nad Rosjanką, w konfrontacjach tych nie straciła ona ani jednego seta.

O półfinał była liderka światowego rankingu, finalistka imprezy z 2007 roku, zagra z Karoliną Woźniacką (WTA 2), która też w ciągu niewiele ponad godziny wygrała z Anastazją Pawljuczenkową (WTA 35) 6:2, 6:2. Dunka, która w II i III rundzie stoczyła trzysetowe batalie z Cwetaną Pironkową i Marią Kirilenko, wygrała osiem z ostatnich dziewięciu meczów. Jedynej porażki doznała w finale w Indian Wells.

Wcześniej z turniejem pożegnała się najwyżej rozstawiona Swietłana Kuzniecowa (WTA 4), mistrzyni z 2006 roku, która przegrała z Bartoli. Francuzka po meczu wspominała finał juniorskiego US Open 2001. - To było tak dawno - mówiła Bartoli, która wtedy zdobyła tytuł w Nowym Jorku pokonując Kuzniecową 4:6, 6:3, 6:4. - Ale ona mnie później tutaj pokonała w Orange Bowl (prestiżowa impreza dla juniorów). To był mój pierwszy półfinał i ona ze mną wygrała. Jest świetną dziewczyną i zarazem miłą.

Jako juniorki obie tenisistki w 2001 roku grały ze sobą cztery razy. W styczniu Bartoli gładko pokonała Kuzniecową w finale turnieju Australian Open Hardcourt Junior Championships rozgrywanego na obiekcie Nottinghill Pinewood Tennis Centre w Melbourne. Potem Rosjanka była lepsza na kortach ziemnych w 31. edycji Banana Bowl w Brazylii. W profesjonalnym tenisie Bartoli wcześniej przegrała z Kuzniecową dwukrotnie, w tym w finale turnieju na wyspie Bali w 2006 roku.

Kolejną rywalką Bartoli będzie Yanina Wickmayer (WTA 14). Belgijka w ciągu 56 minut rozbiła Timeę Bacsinszky (WTA 54) 6:0, 6:1 w drugim secie broniąc pięciu break pointów, sama w całym meczu pięć razy przełamała serwis Szwajcarki.

Wyniki poniedziałkowe i program na wtorek

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)