Areny igrzysk olimpijskich w Soczi

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Zarówno w samym Soczi, jak i na Krasnajej Polanie odbywać się będą konkurencje rozpoczynających się w piątek XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

W tym artykule dowiesz się o:

Stadion Olimpijski

Bezsprzecznie najważniejszym miejscem w Soczi jest w tej chwili Stadion Olimpijski Fiszt. To właśnie tam w piątek odbędzie się ceremonia otwarcia tegorocznych igrzysk. W przeciwieństwie do igrzysk letnich, w przypadku których na głównym stadionie rywalizują np. lekkoatleci, obiekt w Soczi ujrzy olimpijczyków tylko dwukrotnie. Po raz pierwszy stanie się tak w trakcie ceremonii otwarcia, a po raz drugi podczas ... ceremonii zamknięcia. Sportowcy nie będą na nim walczyli o medale.

Skocznie narciarskie Russkije Gorki

Z punktu widzenia polskiego kibica niezwykle ważnym miejscem na olimpijskiej mapie jest kompleks skoczni narciarskich Russkije Gorki. Nowoczesne obiekty, wybudowane specjalnie z myślą o olimpijskiej rywalizacji, będą areną startów Kamila Stocha i innych polskich skoczków. Mniejsza ze skoczni, na której odbyły się już serie treningowe, posiada Hill Size wynoszący 106 metrów. To właśnie tam w grudniu 2012 roku odbyły się dwa konkursy Pucharu Świata w ramach próby przedolimpijskiej, wygrane przez Gregora Schlierenzauera i Andreasa Koflera. Duży obiekt, o Hill Size 140 metrów, jest na razie zagadką - światowa czołówka tam jeszcze nie skakała. Odbędą się na nim dwa konkursy, zarówno indywidualny, jak i drużynowy.

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Hale Bolszoj i Szajba

Z punktu widzenia szans medalowych interesować będzie nas przede wszystkim narciarstwo, jednak w Rosji najwięcej emocji powinien wzbudzić turniej hokeja na lodzie. Miejscowa Sborna rywalizować będzie w halach Bolszoj i Szajba. Pierwszy z obiektów przeszedł już próbę generalną, jaką był turniej mistrzostw świata do lat osiemnastu. Hokejowe mecze będzie mogło oglądać tam do dwunastu tysięcy kibiców. Siedem tysięcy widzów zasiądzie na trybunach Szajby. Mniejsza z hal ma zostać po igrzyskach rozebrana i ... przeniesiona do innego miasta. Uznano bowiem, że w Soczi wystarczy jedna hala, a druga bardziej przyda się gdzie indziej!

Bolszoj w budowie (fot. Wikipedia)
Bolszoj w budowie (fot. Wikipedia)

Trasy biegowe Laura

Inne wyjątkowo istotne z naszego punktu widzenia miejsce to kompleks tras biegowych Laura. To właśnie tam o kolejne medale w swoim dorobku będzie walczyła Justyna Kowalczyk. Polkę czekają trzy indywidualne starty i w zależności od stanu kontuzjowanej stopy być może także występ w sztafecie. Ale Laura to miejsce nie tylko dla biegaczy-specjalistów. Również tam zaprezentują się ci, dla których bieg to tylko część składowa ich konkurencji, a zatem kombinatorzy norwescy, którzy wcześniej będą skakali na Russkijich Gorkach, oraz biathloniści.

Trybuny przy trasach Laura w budowie (fot. Wikipedia)
Trybuny przy trasach Laura w budowie (fot. Wikipedia)

Trasy alpejskie i snowboardowe Roza Chutor

Olimpijski debiut mają już za sobą alpejczycy-zjazdowcy, którzy już w czwartek, dzień przed ceremonią otwarcia igrzysk, odbyli pierwszy trening. Miejscem ich zmagań jest kompleks tras Roza Chutor. Zaprojektowane przez Bernharda Russiego, niegdyś znakomitego olimpijczyka, mistrza w zjeździe z Sapporo, będą miejscem rozegrania wszystkich konkurencji alpejskich. Swoistym chrztem bojowym były dla tych tras zawody Pucharu Świata w sezonie 2012/2013 będące próbą przedolimpijską. Również w ramach kompleksu Roza Chutor swoje miejsce znajdą specjaliści od snowboardu i narciarstwa dowolnego. Ich rywalizacja odbędzie się w części nazwanej Ekstrim-park.

Trasy Ruza Chutor (fot. Wikipedia)
Trasy Ruza Chutor (fot. Wikipedia)

Adler Ariena i Ajsbierg

W dwóch miejscach o medale powalczą łyżwiarze. Specjaliści od łyżwiarstwa szybkiego, w tym nasze nadzieje na sukcesy w Soczi, wystąpią w Adler Arienie. Nowoczesny tor ma już za sobą pierwszy poważny test, jakim były rozegrane w marcu 2013 roku mistrzostwa świata. Niestety, wszystko wskazuje na to, że po igrzyskach kolejnych wielkich imprez już tam nie będzie - hala ma przekształcić się w centrum targowe. Z kolei w Ajsbiergu wystartują łyżwiarze figurowi i short-trackowcy. Również w tym miejscu rozegrano już duże zawody, jakimi były w grudniu 2012 roku finał Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim.

Adler Ariena w całej okazałości (fot. Wikipedia)
Adler Ariena w całej okazałości (fot. Wikipedia)

Ledianoj kub i Centr sannogo sporta "Sanki"

Lodowe tory, choć o zupełnie różnych charakterach, potrzebne są jeszcze specjalistom od curlingu i sportów saneczkowych. Ci pierwszy wystąpią w centrum Ledianoj kub, gdzie będą oglądani maksymalnie przez trzy tysiące widzów. W hali rywalizowano już w trakcie mistrzostw świata juniorów oraz mistrzostw świata w curlingu na wózkach inwalidzkich. Ostatnią areną igrzysk jest natomiast Centr sannogo sporta "Sanki". Na pierwszym lodowym torze w Rosji wystąpią saneczkarze, skeletoniści i bobsleiści. Rosjanie liczą szczególnie na tych ostatnich - będący od lat w ścisłej światowej czołówce pilot Aleksander Zubkow jest w kraju na tyle ceniony, że to właśnie jemu przypadnie w piątek zaszczyt bycia chorążym reprezentacji Rosji  trakcie ceremonii otwarcia tegorocznych igrzysk olimpijskich.

Źródło artykułu:
Komentarze (3)
avatar
yes
7.02.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Podobały mi się informacje o arenach igrzysk olimpijskich w Soczi. Oby pozostały w naszej pamięci jako miejsca sportowej walki i sukcesów polskich zawodników. Niektórych już później nie będzie  
avatar
yes
7.02.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"Miejscowa Sborna" - chodzi pewnie reprezentację Rosji? A może o drużynę z Soczi?  
avatar
yes
7.02.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"posiada Hill Size wynoszący 106 metrów", "Hill Size 140 metrów" - zrozumiwłe dla tych, którze rozumieją i wiedzą. Nie chcę pisać co sądzę o takich tekstach!