Uniwersjada: Złoty medal Vladimira Zografskiego, Stanisław Biela najlepszy z Polaków

Zwycięstwem Vladimira Zografskiego zakończył się rozegrany w ramach Uniwersjady konkurs na normalnej skoczni w Strbskim Plesie. Najlepszy z Polaków był Stanisław Biela.

Łukasz Witczyk
W konkursie na normalnej skoczni (HS 100) o medale walczyło pięciu reprezentantów Polski. Dwóch z nich start w Strbskim Plesie zakończyło na pierwszej serii. Awansu do finałowej rundy nie wywalczyli Grzegorz Miętus (34. miejsce) i Andrzej Gąsienica. Rywalizujący w kombinacji norweskiej zawodnik był 36. Z kolei najlepiej z biało-czerwonych w pierwszej serii spisał się Stanisław Biela, który był siódmy. Przepustkę do finałowej serii wywalczyli również Andrzej Zapotoczny i Jakub Kot.
Z dobrej strony w pierwszej serii pokazał się Vladimir Zografski. Bułgar uzyskał najwyższą notę i był faworytem do zdobycia złotego medalu akademickich igrzysk. Zografski miał punkt przewagi nad Marinem Zupanciciem i 2,1 punktu nad Jewgienijem Klimowem. Biela do zajmującego trzecie miejsce Rosjanina tracił 7,3 punktu.

W drugiej serii Zografski nie dał szans rywalom. Po skoku na odległość 94 metrów reprezentant Bułgarii utrzymał pierwszą lokatę. Srebrny medal zimowej Uniwersjady zdobył Ilmir Hazetdinov, który oddał najdłuższy skok finałowej rundy (94,5 metra). Trzecią lokatę zajął Klimow.

W drugiej serii dobre skoki oddali Polacy. Kot przesunął się z 18. na 15. miejsce, awans zanotował również Zapotoczny. Reprezentant Polski, po skoku na 91 metrów, zawody zakończył na 8. pozycji. Taką samą odległość uzyskał Biela, co pozwoliło mu utrzymać 7. lokatę.