Świetny konkurs Polaków w Planicy - Klemens Murańka zwycięzcą, czterech w TOP10

Klemens Murańka wygrał konkurs Pucharu Kontynentalnego na Bloudkovej Velikance w Planicy. W czołowej dziesiątce uplasowało się aż czterech Polaków.

Piotr Ziemka

Klemens Murańka skoczył zdecydowanie najdalej - uzyskał 141,5 metra. Z powodu silnego wiatru skakanie zakończono po pierwszej serii. Murańka początkowo był powołany do składu polskiej kadry A na zawody Pucharu Świata w Sapporo. Później otrzymał jednak od trenera Łukasza Kruczka zadanie wywalczenia dla Polski dodatkowego miejsca w konkursach PŚ przyznawane dla trzech najlepszych zawodników periodu Pucharu Kontynentalnego. W czterech konkursach Murańka wywalczył aż 310 punktów i wykonał zadanie. W czołowej "55" Światowej Listy Rankingowej znalazło się czterech biało-czerwonych (Kamil Stoch, Piotr Żyła,Maciej Kot i Dawid Kubacki), a piąte miejsce dla Polski zdobył Murańka. Od okresu rozpoczynającego się konkursami w Willingen, Polska będzie miała więc kwotę pięciu skoczków.

Drugą lokatę wywalczył Jaka Hvala, trzecią zaś - Andraz Pograjc. Drugą odległością konkursu okazało się 134,5 metra Stanisława Bieli. Polakowi odjęto 14,1 punktu za wiatr, podczas gdy Słoweńcom - dodano odpowiednio 8,1 oraz 12 punktów. Biela zajął czwarte miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem w zmaganiach PK.

W czołowej szóstce znalazło się po trzech Polaków i Słoweńców. Szósty byłBartłomiej Kłusek, a dziesiąty - Stefan Hula. O dwa punkty swój dorobek w klasyfikacji generalnej powiększył Krzysztof Miętus. Zdyskwalifikowany zostałAndrzej Stękała.

W "generalce" prowadzi Miran Zupancic (376). Murańka awansował na czwartą pozycję. Kolejne zawody cyklu odbędą się 31 stycznia i 1 lutego na Wielkiej Krokwi imienia Stanisława Marusarza (HS134) w Zakopanem.