Japońskie konkursy PŚ w silnej obsadzie. Na Okurayamie nie zabraknie emocji

Tegoroczne konkursy Pucharu Świata w japońskim Sapporo zapowiadają się niezwykle emocjonująco. Wreszcie na Okurayamie będziemy mogli oglądać rywalizację czołowych skoczków na świecie.

Dawid Góra
Dawid Góra
Najważniejszą informacją dla polskich kibiców jest jednak ta dotycząca składu biało-czerwonych. W Japonii wystartują nie tylko Maciej Kot, Jan Ziobro, Dawid Kubacki, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła, ale również Kamil Stoch. Na dwukrotnym mistrzu olimpijskim będzie ciążyła większa niż dotychczas presja. Wszystko z powodu zwycięstwa, jakie odniósł na Wielkiej Krokwi. Czy wysoka dyspozycja Polaka zostanie zachowana również poza granicami Polski? Pierwsze odpowiedzi poznamy już w piątek.
Ostatnie konkursy na Okurayamie nie były dla Polaków udane. W pierwszych zawodach indywidualnych rozegranych w Sapporo w 2014 roku żaden z podopiecznych Łukasza Kruczka nie wywalczył miejsca w trzydziestce. Podczas drugiego konkursu, najlepszy z Polaków, Stefan Hula uplasował się na 28. pozycji. Do serii finałowej awansował również Krzysztof Miętus, który ostateczne zajął 30. miejsce. W Japonii nie wystartowała wtedy czołówka polskiej kadry.

Ostatni raz podium w Sapporo nasz reprezentant wywalczył 29 stycznia 2012 roku. Wtedy na drugiej lokacie konkurs ukończył Stoch. Dzień wcześniej zawodnik z Zębu wylądował na trzecim miejscu. Na podium w Sapporo nie zabrakło również Adama Małysza. W 2011 roku zakończył zmagania na trzeciej pozycji. Małysz dwa razy podium wywalczył tutaj również w 2001 roku, kiedy zwyciężył w obu konkursach. Co ciekawe zawodnik z Wisły triumfował w Sapporo także w 1997 roku, czyli jeszcze przed rozpoczęciem "ery Małysza".

Czy Kamil Stoch powtórzy sukcesy króla polskich skoków? Łatwo nie będzie - rywale bowiem nie śpią. Na Okurayamie zobaczymy czołówkę skoczków z przewodzącym stawce Pucharu Świata Stefanem Kraftem i wiceliderem Michaelem Hayboeckiem na czele. Zabraknie natomiast Gregora Schlierenzauera czy Andersa Jacobsena.

Piątkowe kwalifikacje rozpoczną się o 8.30 czasu polskiego. Start sobotniego konkursu głównego zaplanowano na tę samą godzinę. Niedzielne zawody wystartują o godzinie 2.00. Przed ich rozpoczęciem zostaną rozegrane kwalifikacje.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)

Jak podczas japońskich konkursów wypadną Polacy?