Peter Prevc wygrał kwalifikacje w Oberstdorfie, Kamil Stoch najlepszy z Polaków

Zwycięstwem Petera Prevca zakończyły się kwalifikacje do niedzielnego konkursu Turnieju Czterech Skoczni, który rozegrany zostanie w Oberstdorfie. 11. miejsce zajął Kamil Stoch.

Łukasz Witczyk
W kwalifikacjach do pierwszego Turnieju Czterech Skoczni awans wywalczyło pięciu reprezentantów Polski. Najlepiej z biało-czerwonych spisał się Kamil Stoch, który skakał jako pierwszy z naszych zawodników. Długo był on liderem, a na prowadzeniu zmienił go startujący z 48. numerem Taku Takeuchi. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi skoczył 128,5 metra i wynik ten dał mu jedenastą lokatę.
Na 23. miejscu kwalifikacje zakończył Dawid Kubacki, który wylądował na 124. metrze i nie miał żadnych problemów z uzyskaniem kwalifikacji. Pewny awans do niedzielnego konkursu wywalczył również Jan Ziobro, a uzyskana przez niego odległość to 120,5 metra (34. miejsce).

Rzutem na taśmę przepustki do inaugurującego Turniej Czterech Skoczni konkursu wywalczyli Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła. Pierwszy z nich skoczył 114,5 metra i sklasyfikowany został na 42. pozycji. Pół metra bliżej uzyskał Żyła, który w sobotę w Oberstdorfie prezentował iście kameleonową formę. Wszak podczas drugiego treningu Polak skoczył 135,5 metra i zajął w nim dziewiątą lokatę.

Najsłabiej z biało-czerwonych spisał się Klemens Murańka. Polak skoczył 109,5 metra i nie mógł być zadowolony ze swojego skoku. Tuż po nim jasne było, że jego szanse na występ w Oberstdorfie są bardzo małe. Wielu zawodników musiałoby zanotował jeszcze słabsze skoki niż "Klimek". Ostatecznie uzyskał on 57. notę eliminacji.

Skok Kamila Stocha Kwalifikacje w Oberstdorfie: Skok Stocha - 128,5 m Źródło: TVP S.A.

Kwalifikacje zakończyły się triumfem Peter Prevc, który był jednym z ostatnich zawodników startujących w korzystnych warunkach. Słoweniec w pełni je wykorzystał, a jego odległość to 138,5 metra. Tyle szczęścia nie mieli trzej ostatni skoczkowie. Przed ich próbami podmuchy wiatru nasiliły się, a organizatorzy obniżyli belkę startową z 18. stopnia na 14.

W trudnych warunkach ryzyka nie podjęli Roman Koudelka oraz Michael Hayboeck, którzy zrezygnowali z występu w kwalifikacjach. Na identyczny krok zdecydował się Simon Ammann. Swoją próbę oddał za to Anders Fannemel. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata skoczył 134,5 metra, co dało mu ósmą lokatę. Z dobrej strony w kwalifikacjach spisali się Gregor Schlierenzauer, który był drugi oraz Noriaki Kasai. Doświadczony Japończyk sklasyfikowany został na trzeciej pozycji.

Skok Jana Ziobro Kwalifikacje w Oberstdorfie: Skok Ziobry - 120,5 m Źródło: TVP S.A. Wyniki: