Roman Koudelka pierwszym zwycięzcą w sezonie 2014/2015! Piotr Żyła na 14. lokacie.

Roman Koudelka wygrał pierwszy konkurs indywidualny Pucharu Świata w sezonie 2014/2015. Pod nieobecność Kamila Stocha Polacy wypadli blado. Piotr Żyła, najlepszy z biało-czerwonych zajął 14. miejsce.

Dawid Góra
Dawid Góra

Bardzo dobre skoki przed konkursem głównym nie były przypadkowe. Roman Koudelka zaliczył fantastyczny początek sezonu! Czech po raz pierwszy w swojej karierze zwyciężył w konkursie Pucharu Świata. Podczas niedzielnych zawodów nie przekroczył granicy 140 metrów, ale skakał równo i dobrze stylowo, co zauważyli sędziowie. 138 i 139,5 m wystarczyło, aby uzbierać 276,4 punktu, czyli o 2,3 więcej od Stefana Krafta, który wywalczył drugą lokatę. Trzecia pozycja przypadła Andreasowi Wellingerowi. Niemiec prowadził po pierwszej serii - na odniesienie ostatecznego zwycięstwa nie pozwolił mu jednak skok na odległość 133,5 m.

Świetny start zanotowali również Anders Fannemel oraz Peter Prevc. Norweg i Słoweniec wywalczyli odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Nie zawodzi także Noriaki Kasai. Jeśli ktoś myślał, że po znakomitym sezonie 2013/2014 teraz przyjdzie gorszy czas dla Japończyka, był w błędzie! 133,5 i 134,5 m dały reprezentantowi Kraju Kwitnącej Wiśni szóste miejsce! Siódmy był Simon Ammann, ósmy Markus Eisenbichler, dziewiąty Michael Hayboeck, natomiast pierwszą dziesiątkę zamknął Richard Freitag.

Polacy na tle rywali wypadli stosunkowo blado. Piotr Żyła skakał daleko i równo (130,5 i 130 m), co pozwoliło mu zająć 14. lokatę, jednak był to jedyny wyraźnie pozytywny akcent wśród kadrowiczów Łukasza Kruczka.

Skok Piotra Żyły w drugiej serii PŚ w Klingenthal: Skok Piotra Żyły (II seria) Źródło: TVP S.A.

Maciej Kot skokiem na odległość 127,5 m wywalczył awans do drugiej serii, jednak 122 m uzyskane po kilkudziesięciu minutach nie pozwoliło mu utrzymać 26. pozycji z pierwszej odsłony zawodów. Ostatecznie 23-latek uplasował się na 29. lokacie.

Skok Macieja Kota z drugiej serii PŚ w Klingenthal: Skok Macieja Kota (II seria) Źródło: TVP S.A.

Wśród pozostałych biało-czerwonych najlepiej wypadł Dawid Kubacki, który zajął 33. miejsce. 34. był Jan Ziobro, 42. Stefan Hula, natomiast 43. Bartłomiej Kłusek.

Pierwsze koty za płoty - początek sezonu nie był dla Naszych szczególnie udany, jednak pierwsze konkursy Pucharu Świata nigdy nie są miarodajne. Najgorszą wiadomością po zawodach w Niemczech pozostaje więc kontuzja Kamila Stocha, która sprawiła, że dwukrotnego mistrza olimpijskiego nie zobaczyliśmy ani w konkursie drużynowym, ani indywidualnym. Skoczek i trener Kruczek nie podnoszą alarmu, więc trzeba mieć nadzieję, że nie jest to poważny uraz, który mógłby wyłączyć zawodnika z Zębu z kolejnych konkursów. Sprawę wyjaśnią dokładne diagnozy lekarskie.