Phillip Sjoeen zwycięzcą konkursu LGP w Hakubie, 13. pozycja Jakuba Wolnego

Phillip Sjoeen wygrał w Hakubie konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Najlepiej z Polaków spisał się Jakub Wolny, który był trzynasty.

Piotr Ziemka

W Japonii skakał tylko jeden skoczek z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix. Był to właśnie Phillip Sjoeen. Norweg prowadził już po pierwszej serii konkursu w Hakubie. W drugiej rundzie jako jedyny przekroczył 130 metrów. Sjoeen wykorzystał to, że pozostali zawodnicy z najlepszej "10" odpuścili sobie skakanie w Japonii i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, w której prowadzi z dorobkiem 193 punktów. 15 sierpnia Sjoeen zajął drugą pozycję podczas rywalizacji w Courchevel, w której uczestniczyli zawodnicy ze światowej czołówki.

Na drugim stopniu podium stanął Jernej Damjan, na trzecim zaś - Daniel Tande. W czołowej dziesiątce uplasowało się trzech reprezentantów gospodarzy. Na "pudle" Japończyków jednak zabrakło. Pierwszy raz w LGP 2014 wzięli udział Taku Takeuchi i Noriaki Kasai. Wywalczyli oni miejsca odpowiednio czwarte i dziesiąte. Ósmą lokatę zajął Shohei Tochimoto.

Jakub Wolny był jedynym Polakiem skaczącym w drugiej serii. Na półmetku zajmował 25. miejsce. W następnej rundzie miał dziewiąty wynik. Punktów do "generalki" nie zdobyli: Stefan Hula, Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun oraz Bartłomiej Kłusek.

Konkurs w Hakubie był pierwszym rozgrywanym według tradycyjnego formatu (30 skoczków występujących w drugiej serii) w LGP 2014. Zawodników nie dzielono już na cztery grupy - w przeciwieństwie do zawodów w: Wiśle, Einsiedeln i Courchevel. Do rywalizacji zgłoszono 48 zawodników. Nie było więc potrzeby rozgrywania kwalifikacji.