PŚ siatkarek: Kolejny "rekord" Algierii, niesamowita walka Dominikany

Piąta kolejka zmagań w Japonii nie dostarczyła wielu sportowych emocji. Jedynie reprezentację Dominikany stać było na stworzenie wraz z zespołem gospodyń intrygującego widowiska.

Michał Kaczmarczyk

Gdy już wydawało się, że odmłodzona kadra Algierii ma już za sobą kompromitujące występy, przyszło jej mierzyć się w czwartek z drużyną mistrzyń świata. Choć Karch Kiraly wystawił na rywala z Afryki rezerwowy skład, okazało się, że wystarczyło to do pobicia przykrego dla podopiecznych Henniego Abdelhahima rekordu. Zdobyły one w całej nierównej konfrontacji zaledwie 14 małych punktów, a w drugim secie ugrały ich zaledwie... dwa! Jest to pierwszy przypadek tak jednostronnego seta w całej historii Pucharu Świata siatkarek od zmiany systemu punktowania. W 1999 roku Włoszki wygrały seta z Tunezją do 3, a w ostatnią środę powtórzyła to kadra Serbii w starciu właśnie z Algierią.

Poza tym trudno było o ciekawsze wydarzenia w halach w Tokio i Matsumoto. Niemal wszystkie spotkania kończyły się jednostronnym 3:0, a szczególnie zastanawiająca była kiepska postawa reprezentantek Korei Południowej, które nie miały żadnych argumentów w rywalizacji z Serbkami. W jedynym czwartkowym meczu, na którym można było dłużej zawiesić oko, ekipa z Dominikany przegrała w pięciu setach z drużyną Japonii.

Po porażce w pierwszym secie karaibska reprezentacja zaczęła dorównywać swoim rywalkom w skuteczności akcji ofensywnych oraz, co ważniejsze, interwencji w obronie. To pozwoliło jej wygrać drugą partię oraz przechylić szalę zwycięstwa w trzecim secie na swoją stronę za sprawą niesamowitej Priscilli Rivery, utrzymującej wysoki poziom mimo urazu nogi. Dominikanki okupiły spory wysiłek w tamtej części spotkania utratą sił, co zostało skrzętnie wykorzystane przez podopieczne Masayoshiego Manabe. Tie-break odznaczał się niesamowitą intensywnością gry i dynamiką akcji obu zespołów, ostatecznie wynik rozstrzygnął się po wideoweryfikacji dotknięcia siatki, o którą poprosił trener Marcos Kwiek. Sędziowie potwierdzili, że Japonki nie popełniły przewinienia, co uradowało 12 tysięcy kibiców zebranych w tokijskiej hali.

Teraz uczestników kobiecego Pucharu Świata czekają dwa dni przerwy, rywalizacja zostanie wznowiona w niedzielę 30 sierpnia.