Argentyńscy siatkarze triumfatorami Igrzysk Panamerykańskich

Albicelestes potrzebowali pięciu setów pełnych walki, by przełamać trwającą od 2007 roku hegemonię brazylijskich siatkarzy na igrzyskach obu Ameryk.

Michał Kaczmarczyk

Przed wielkim finałem więcej szans na triumf w Igrzyskach Panamerykańskich dawano ekipie Brazylii, która zdążyła już raz pokonać Argentyńczyków podczas tegorocznej edycji turnieju. Mowa o spotkaniu w fazie grupowej, wygranym przez podopiecznych Roberleya Leonaldo w trzech setach. Najważniejszy mecz turnieju okazał się jednak bardziej wyrównanym starciem, a drużyna pod wodzą Julio Velasco zdołała podnieść się przy rezultacie 1:2 w setach i zakończyć rywalizację po swojej myśli, triumfując w ostatnim secie 15:8.

Sukces siatkarzy Albicelestes, pierwszy w tej sportowej imprezie od 1995 roku, odbił się w ich ojczyźnie szerokim echem. Gratulacje nowym mistrzom Igrzysk złożył za pośrednictwem Hugo Conte sam... Diego Maradona. Dodajmy, że brązowy medal przypadł reprezentacji Kanady, która w ostatnim spotkaniu turnieju pokonała Portoryko 3:1.

Tym samym wydłużyła się lista siatkarzy występujących w polskiej lidze, którzy w swoim CV mogą dopisać sobie złoto Pan-Am Games: mowa o Facundo Conte i Nicolasie Uriarte z PGE Skry Bełchatów, poza tym w gronie triumfatorów znalazł się były siatkarz BBTS-u Bielsko-Biała Jose Luis Gonzalez. Natomiast w zespole srebrnych medalistów rozgrywek podstawowym rozgrywającym był nowy zawodnik Transferu Bydgoszcz, Murilo Radke.