El. do ME 2015 kobiet: Słowenia bliżej awansu do "polskiej" grupy

Zakończyła się pierwsza runda zmagań o trzy ostatnie wolne miejsca w fazie grupowej wrześniowych mistrzostw Starego Kontynentu. W trudnej sytuacji są kadry Francji, Słowacji i Ukrainy.

Michał Kaczmarczyk

Drużyna pod wodzą Magali Magail może po raz pierwszy od dziesięciu lat nie znaleźć się w gronie uczestników mistrzostw Europy, a to za sprawą porażki w pierwszej odsłonie dwumeczu trzeciej rundy kwalifikacyjnej. Pierwszy set przebiegł spodziewanie po myśli gospodyń starcia w Niort, natomiast Słowenki wyrównały stan rywalizacji dzięki znanej z występów w Orlen Lidze Marinie Cvetanovic oraz żelaznej defensywie. Druga partia okazała się kluczowa dla przebiegu całego spotkania: Francuzki nie odnalazły swojego rytmu gry i zasłużenie przegrały w czterech setach. - Nie brakowało nam wiele, ale na tym poziomie decydują detale. Brakowało nam stabilności w przyjęciu oraz kreatywności w ataku - oceniła rozgoryczona trenerka Trójkolorowych.

Zwycięzca rywalizacji znajdzie się w grupie A mistrzostw Europy (rozgrywanych w Belgii i Holandii), gdzie czekać będą nań reprezentacje Włoch, Holandii i Polski.

W dwóch pozostałych meczach kwalifikacyjnych drużyna Azerbejdżanu bez problemu uporała się ze Słowaczkami, w składzie których była nowa zawodniczka bialskiego BKS-u Nikola Radosova. Nie odegrała ona większej roli w całym spotkaniu, podczas krótkich pobytów na parkiecie w pierwszych i trzecim secie zdołała zdobyć jedynie cztery punkty. Zawodniczki znane polskim kibicom pojawiły się także w składzie Białorusi na mecz z Ukrainą, wygrany 3:0. Mowa o libero Voldze Pauliukouskajej oraz byłej atakującej Legionovii, Kristinie Michajlenko.

Francja - Słowenia 1:3 (25:17, 27:29, 21:25, 19:25)

Francja: Delabarre, Souply, Druenne, Sager Weider, Fedele, Orle, Ortschitt (libero) oraz Gauthier-Rat, Steux, Ličan, Rochelle, Zongo.

Słowenia: Hutinski, Božič, Zdovc , Mlakar, Valenčič, Cvetanović, Medved (libero) oraz Recek, Kučej, Najdič, Cvetanovič, Potokar, Planinšec.

Azerbejdżan - Słowacja 3:0 (25:22, 25:18, 25:23)

Azerbejdżan: Pozniak, Kurt, Bajramowa, Abdulazimowa, Żidkowa, Rahimowa, Mammadowa W. (libero) oraz Kiseljowa

Słowacja: Crnokova, Pencova, Kosova, Radosova, Nosekova, Kosekova, Valachova (libero) oraz Herelova, Hroncekova, Kubova, Dudova

Ukraina - Białoruś 0:3 (19:25, 20:25, 16:25)

Ukraina: Truszkina, Dorsman, Czerniuka, Lisiejenkowa, Kodoła, Peretiatko, Delros (libero) oraz Politanska, Dudnyk, Stepanczuk

Białoruś: Kawalczuk, Masalaj, Kalinouskaja-Guengoer, Paulawa, Kapko, Barysewicz, Pauliukowskaja (libero) oraz Michajlenko

Mecze rewanżowe: 24 maja (Białoruś - Ukraina), 29 maja (Francja - Słowenia), 30 maja (Azerbejdżan - Słowacja)