Puchar CEV kobiet: Bitwa i finał dla Atomówek! - relacja z meczu Galatasaray Daikin Stambuł - PGE Atom Trefl Sopot

Siatkarki PGE Atomu Trefla Sopot po raz drugi pokonały Galatasaray Daikin Stambuł i awansowały do finału Pucharu CEV. O końcowy triumf Atomówki zagrają z Dynamem Krasnodar.

Natalia Witczyk

Początek sobotniego pojedynku miał bardzo wyrównany przebieg, bowiem na pierwszej przerwie technicznej minimalnym prowadzeniem mogły pochwalić się Turczynki (8:7). Obydwa zespoły prezentowały bardzo zbliżony poziom, a na tablicy wyników widniał przede wszystkim rezultat remisowy (11:11).

Dopiero tuż przed kolejnym z regulaminowych czasów, po ataku Floortje Meijners, gospodynie odskoczyły od Atomówek na dwa "oczka" (15:13). Prowadzenie siatkarek Galatasaray Daikin Stambuł z akcji na akcję powiększało się (21:18). W końcówce podopiecznym Lorenzo Micellego przytrafiło się kilka prostych błędów, które bezbłędnie wykorzystały rywalki, zwyciężając 25:18.
Początek drugiej odsłony miał ponownie bardzo wyrównany przebieg, ale miała na to wpływ przede wszystkim seria pomyłek w polu serwisowym obydwu zespołów (4:4). Tymczasem na pierwszą przerwę techniczną ekipy schodziły po mocnym uderzeniu Brittnee Cooper, która była jedną z najskuteczniejszych zawodniczek na boisku (7:8). Z akcji na akcję coraz precyzyjniej zaczęły poczynać sobie Turczynki, które potrafiły skończyć kontrataki po nieudanych zagraniach PGE Atomu Trefla Sopot (13:10).

Jednak polski zespół nie miał zamiaru tak łatwo odpuszczać, doprowadzając po chwili do remisu za sprawą autowego uderzenia Gamze Alikayi (13:13). Sopocianki przejęły inicjatywę w końcówce, kiedy to tureckiej stronie widać było sporo nerwowości, skutkujących błędami (18:20). Zespół ze Stambułu wyrównał stan tej partii i do rozstrzygnięcia potrzebna była gra na przewagi. W decydujących momentach więcej zimnej krwi zachowały zawodniczki Galatasaray, wygrywając 29:27.

Sopocianki bardzo zdeterminowane przystąpiły do trzeciej odsłony, prowadząc po mocnych zagrywkach Katarzyny Zaroślińskiej (1:4). Swoją dobrą dyspozycję, podopieczne Lorenzo Micellego kontynuowały również po pierwszej przerwie technicznej, kiedy to świetną grą w defensywie popisywała się Agata Durajczyk, a jej koleżanki potrafiły wykorzystać to na siatce (8:9).

Niestety w kolejnych akcjach Atomówki wykazały się prawdziwą niemocą w każdym z elementów, szybko trwoniąc przewagę. Skrupułów nie miały za to przeciwniczki, a świetny mecz rozgrywała Nadia Centoni (12:9). Tymczasem PGE Atom Trefl Sopot zdołał ponownie nawiązać wyrównaną walkę z rywalkami (16:16). W końcówce nadal utrzymywała się zacięta walka punkt za punkt (21:21). Tym razem ekipa z Trójmiasta niemal bezbłędnie rozegrała decydujące momenty seta, przedłużając swoje szanse w tym pojedynku (26:28).
Zawodniczki PGE Atomu Trefla Sopot weszły w kolejnego seta pełne wiary w swoje umiejętności, prowadząc na pierwszej przerwie technicznej po asie serwisowym Falyn Fonoimoany (6:8). Podopieczne trenera Micellego znalazły patent na powstrzymanie nie tylko Centoni, ale także Cateriny Bosetti (9:12). Z akcji na akcję widać było więcej radości i spokoju w szeregach sopocianek, które pewnie kroczyły do triumfu w tej partii.

Sporo pozytywnego wniosła zmiana Fonoimoany, która stała się jedną z liderek drużyny (12:18). Tymczasem w końcówce błędy ponownie były zmorą polskiej ekipy, która oddała przeciwniczkom ze Stambułu kilka punktów w jednym ustawieniu (22:22). Po raz kolejny w tym meczu o triumfie miała zadecydować gra na przewagi, w której lepiej poradził sobie PGE Atom Trefl, pieczętując awans do finału Pucharu CEV (29:31).

Piąta odsłona była już więc tylko formalnością, ale bardzo skoncentrowane przystąpiły do niej siatkarki Galatasaray Daikin Stambuł, prowadząc 4:1. Jednak po chwili na tablicy wyników był już remis, a sopocianki potrafiły przeciwstawić się silnym uderzeniom przeciwniczek (6:6). Po zmianie stron na boisku nadal trwała zacięta walka punkt za punkt, a po błędzie Nadii Centoni, Atomówki objęły prowadzenie 11:9. Ostatecznie podopieczne Lorenzo Micellego po raz drugi pokonały w półfinale Turczynki i w finale imprezy zagrają z Dynamem Krasnodar (13:15).

Galatasaray Daikin Stambuł - PGE Atom Trefl Sopot 2:3 (25:18, 29:27, 26:28, 29:31, 13:15)

Galatasaray Daikin: Meijners, Kalac, Bosetti, Alikaya, Centoni, Gurkaynak, Guneyligil (libero) Dumanoglu, Aydinlar.