Pomarańczowi zmietli mistrzów Bułgarii - relacja z meczu Jastrzębski Węgiel - Marek Union-Ivkoni Dupnica

Podopieczni Roberto Piazzy, pomimo absencji swojego kapitana Michała Łasko, nie mieli problemów z ograniem bułgarskiego zespołu.

Michał Biegun
Goście z Bułgarii pomimo tego, iż są o wiele niżej notowanym zespołem niż jastrzębianie, to od początku premierowego seta starali się narzucić trudne warunki gry. Po atakach Georgija Elczinowa oraz Stanisława Weliczkowa goście objęli minimalne prowadzenie (4:6). Pomarańczowi w porę jednak się przebudzili, zdobywając cztery punkty z rzędu (8:6). Po pierwszej przerwie technicznej miejscowi zaczęli przeważać, a bułgarski szkoleniowiec Najden Najdenow musiał prosić o czas dla swojego zespołu. Jastrzębski blok skutecznie zahamował ofensywne zapędy graczy z Dupnicy. Podopieczni Roberto Piazzy grając bardzo uważnie w obronie, głównie tracili punkty przez własną nieuwagę w ataku oraz polu serwisowym. Po niespełna dwudziestu czterech minutach brązowi medaliści ubiegłorocznej Ligi Mistrzów objęli w meczu prowadzenie.
Kolejną partię otworzyła punktowa seria gospodarzy przy serwisie rozgrywającego, Michała Masnego. Kuriozalna postawa gości w przyjęciu sprawiła, że na pierwszej przerwie technicznej zameldowali się z zerowym dorobkiem punktowym (8:0). Przy tak wysokim prowadzeniu włoski trener Pomarańczowych zdecydował się dać odpocząć Słowakowi i desygnował do gry Dimitrisa Filipova. Reprezentant Grecji miał momentami trudności z dokładnym rozegraniem do partnerów, ale jastrzębianie, choć chwilami rozprężeni, nie pozwolili rywalom na rozwinięcie żagli. W końcówce szansę debiuty w europejskich pucharach otrzymał młody przyjmujący, Konrad Formela. Skuteczne zbicie Mateusza Malinowskiego podwyższyło prowadzenie Pomarańczowych.

Trzeci set rozpoczął się od wyrównanej gry z obu stron. Goście próbowali nawiązać walkę, ale na ich zagrania szybko odpowiedzieli Zbigniew Bartman oraz Malinowski. Impetu Bułgarom starczyło jednak tylko do pierwszej przerwy technicznej. Po wznowieniu gry na boisko zaczęli dominować gospodarze, dzięki skutecznej serii w polu serwisowym swojego atakującego (16:9). Pomarańczowi dominowali, a podopieczni Najdenowa tylko sporadycznie przebijali się przez blok rywali. Jastrzębianie wygraną przypieczętowali atakiem Malinowskiego z prawego skrzydła.

Jastrzębski Węgiel - Marek Union-Ivkoni Dupnica 3:0 (25:13, 25:16, 25:15)

Jastrzębski Węgiel: Gierczyński, Malinowski, Masny, Czarnowski, Kosok, Bartman, Wojtaszek (libero) oraz Filipov, Formela.

Marek Union-Ivkoni Dupnica: Duszkow, Elczinow, Gjorgiew, Velkow, Veliczkow, Apostołow, Bożiłow (libero) oraz Iwanow, Dulczew, Łobutow.

Które miejsce w grupie B zajmie Jastrzębski Węgiel?