Amerykanie wygrali Ligę Światową 2014! - relacja z meczu USA - Brazylia

We Florencji w meczu finałowym Ligi Światowej 2014, reprezentacja USA pokonała kadrę Brazylii i po raz drugi w historii sięgnęła po złoty medal w tych rozgrywkach!

Tomasz Rosiński
Obydwie drużyny przystąpiły do niedzielnego spotkania po znakomitych półfinałowych występach, gdyż Amerykanie nie dali szans Irańczykom, zaś Brazylijczycy pewnie ograli Włochów. Jankesi po raz ostatni mierzyli się z Canarinhos w fazie interkontynentalnej LŚ 2013 i dwukrotnie okazali się słabsi.
Pojedynek o "złoto" World League od początku był bardzo wyrównany, z efektownymi atakami z dwóch stron (8:9). Bardzo ciekawie grali obydwaj rozgrywający: Micah Christenson i Bruno Rezende, a żadnej z ekip nie udawało się wypracować bezpiecznej przewagi (16:16). Znakomicie radził sobie przyjmujący Taylor Sander, który był praktycznie nie do zatrzymania dla rywali (20:20). Ostatecznie wszystko w inauguracyjnej partii miało się rozstrzygnąć w grze na przewagi (24:24), w której sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, ponieważ raz prowadzili jedni (26:27), by niedługo potem drudzy (29:28). Podopieczni Johna Sperawa zachowali więcej zimnej krwi i po dobrym bloku Davida Lee na Ricardo Lucarellim wyszli na prowadzenie w całej rywalizacji (31:29).

W Hali Nelson Mandela Forum wciąż trwała wymiana ciosów, zaś obydwa zespoły kończyły swoje pierwsze akcje (7:7). Amerykańscy siatkarze częściej grali skrzydłami, natomiast Rezende świetnie rozumiał się ze swoimi środkowymi (14:14). Kanarkowi przyspieszyli dopiero po drugiej przerwie technicznej, wychodząc na prowadzenie 20:15 po błędach USA i skutecznych zagraniach Leandro Vissotto. Wprawdzie Stany Zjednoczone zmniejszyły straty do jednego punktu dzięki dobrym blokom i zagrywce Garretta Muagututi (21:22), lecz ostatnie słowo należało do wicemistrzów olimpijskich, którzy wyrównali stan finałowej konfrontacji (21:25).

Drużyna z Ameryki Południowej bardzo dobrze wystartowała w kolejnej odsłonie (0:3), lecz gracze szkoleniowca Sperawa nic sobie z tego nie zrobili i odrobili straty z nawiązką (5:3). W bloku szalał Lee, który dwukrotnie zatrzymał firmowe zagranie Lucasa Saatkampa z Rezende - krótką z tyłu (8:5). Reprezentacja USA uwijała się w obronie jak w ukropie, dzięki czemu mogła wyprowadzać skuteczne kontrataki (18:10). Ekipa z Ameryki Północnej grała w tej części meczu niczym w transie i była w stanie dokończyć dzieła zniszczenia (25:20).

Mistrzowie olimpijscy z 2008 roku wciąż byli na fali i wyszli na prowadzenie 7:5 w czwartym secie. Brazylijczycy poprawili się po pierwszej przerwie technicznej, głównie za pomocą pasywnych bloków, które przełożyły się na udane kontrataki wykorzystane przez Wallace'a De Souzę (11:14). Jankesi nie zamierzali składać broni i momentalnie doprowadzili do remisu, zatrzymując ataki Canarinhos (14:14). Po profesorsku grał David Lee, który swoimi dobrymi zagrywkami oraz blokami doprowadzał przeciwników do szewskiej pasji (16:15). Brazylijscy zawodnicy popełniali coraz więcej błędów własnych, co przekładało się na wynik na tablicy świetlnej (19:17). Wciąż aktualni mistrzowie świata przebudzili się w końcówce, odrabiając straty z nawiązką (19:20), co zapowiadało spore emocje we Florencji. Po przerwie na żądanie selekcjonera Johna Sperawa Matthew Anderson i spółka znów wypracowali sobie dwa "oczka" przewagi, zbliżając się do końcowego triumfu (22:20). Amerykańska maszynka już się nie zacięła (25:23) i wygrała całe spotkanie 3:1, sięgając po złote medale tegorocznej "Światówki"!

USA - Brazylia 3:1 (31:29, 21:25, 25:20, 25:23)

USA: Anderson (23), Rooney (1), Sander (24), Lee (12), Christenson (6), Holt (9), Shoji E. (libero) oraz Shoji K., Muagututia (3).

Brazylia: Bruno, Wallace (16), Sidao (11), Murilo (9), Lucarelli (14), Lucas (8), Mario (libero) oraz Raphael (1), Vissotto (5), Eder (2).