LŚ, gr. A: Świetny mecz Polaków, wielka Brazylia pokonana! - relacja z meczu Brazylia - Polska

W swoim drugim meczu w Lidze Światowej 2014, reprezentacja Polski siatkarzy pokonała na wyjeździe utytułowaną Brazylię! To pierwsza wygrana polskiej drużyny narodowej w tegorocznej LŚ.

Tomasz Rosiński
W pierwszym pojedynku Polacy, chociaż przegrali 0:3, pokazali się z niezłej strony. Drugie spotkanie biało-czerwoni rozpoczęli w takim samym zestawieniu jak czwartkową rywalizację, zaś w brazylijskim zespole trener Bernardo Rezende dokonał 3 zmian, desygnując do gry Felipe Fontelesa, Theo Lopesa oraz Gustavo Bonatto.
Polska drużyna, grająca w Ameryce Południowej w dość eksperymentalnym składzie, od początku walczyła bardzo ambitnie, dotrzymując kroku utytułowanemu rywalowi (10:10). Fabian Drzyzga umiejętnie kierował grą polskiej kadry, a żadnej z ekip aż do samej końcówki nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi (24:24). Ostatecznie to więcej zimnej krwi zachowali podopieczni Stephane'a Antigi, którzy efektownym blokiem zakończyli I seta (24:26).

Zawodnicy z Europy wciąż kontynuowali swoją dobrą dyspozycję i po "czapach" Andrzeja Wrony stworzyli sobie trzy "oczka" przewagi (5:8). Orły starały się kontrolować boiskowe wydarzenia (12:16), lecz gospodarze przyspieszyli po II przerwie technicznej (17:19), by w końcu dogonić Polaków (24:24). Wszystko rozstrzygnęło się po bardzo emocjonującej grze na przewagi, zaś Polskę do wygranej w głównej mierze poprowadził Rafał Buszek (26:28), a tym samym wywalczyła ona pierwszy punkt do tabeli grupy A LŚ 2014.

Brazylia, podrażniona porażkami w dwóch poprzednich partiach, od startu trzeciej odsłony zaczęła grać agresywnej, natomiast błędy własne zaczął popełniać polski zespół (9:6). Canarinhos coraz lepiej radzili sobie w bloku i obronie, co przyniosło im oczekiwane rezultaty (13:8). Gracze prowadzi przez selekcjonera Antigę nie zwiesili jednak głów i walczyli o zmniejszenie strat, a udało im się to po asie serwisowym Dawida Konarskiego (15:15). Polska kadra była na fali i potrafiła odskoczyć przeciwnikowi w decydującej fazie seta na cztery punkty (18:22). Do końca tej części rywalizacji już się nic nie zmieniło (21:25) i to reprezentacja Polski siatkarzy wygrała mecz 3:0!

Brazylia - Polska 0:3 (24:26, 26:28, 21:25)

Brazylia: Rezende, Lucarelli (13), Fonteles (6), Lopes (6), Bonatto (5), Lucas (11), Junior (libero) oraz Vissotto (7), Raphael (1), Silva (2).

Polska: Kłos (8), Wrona (9), Bociek (11), Drzyzga (3), Mika (7), Buszek (16), Ignaczak (libero) oraz Ruciak, Perłowski (1), Konarski (4).