Złote Rosjanki, zacięty ostatni mecz, Matea Ikić MVP - po drugim dniu turnieju Tauron Volley Cup 2010

Tegoroczna odsłona dąbrowskiego turnieju dobiegła końca. Mecz kończący całą imprezę był zacięty, trwał bowiem pięć setów. W Tauron Volley Cup zwyciężyły Rosjanki, które bezsprzecznie były najlepszą drużyną podczas dwudniowych zmagań. Mimo że to Avtodor-Metar stanął na najwyższym stopniu podium, do jego zawodniczek powędrowało najmniej nagród indywidualnych.

Olga Krzysztofik

Drugi dzień zmagań na dąbrowskim parkiecie rozpoczął mecz pomiędzy VfB Suhl i Avtodor-Metar. Pierwsza partia od początku przebiegała pod dyktando Niemek, które wysoko wygrały dzięki prostym błędom rywalek. Jednak nie przełożyło się to na drugiego seta. Dopiero po drugiej przerwie technicznej zniwelowały stratę do jednego "oczka" z powodu dekoncentracji rosyjskich zawodniczek, które mimo to zdołały doprowadzić w setach do remisu, a potem objąć prowadzenie.

Czwarta odsłona tego meczu to nieporadność Niemek, które nie radziły sobie między innymi z trudną zagrywką rywalek oraz przebiciem się przez ich blok. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną ekipy z Czelabińska, która tym samym zapewniła sobie pierwsze miejsce w całym turnieju.

Po przerwie na parkiet wybiegły gospodynie turnieju oraz siatkarki ze słonecznej Italii. Bardziej skoncentrowane w mecz weszły właśnie Włoszki, które już na samym początku wypracowały sobie przewagę. Podopieczne Waldemara Kawki robiły wszystko, co możliwe, by doprowadzić do remisu, ale problemy ze skończeniem ataku uniemożliwiały im to. Trzy minuty przerwy wpłynęły bardzo dobrze na postawę MKS-u, a na tablicy wyników widniał remis. Przed drugą przerwą techniczną zawodniczki Chateau d'Ax wrzuciły wyższy bieg, wypracowały i utrzymały przewagę. Gospodyniom udało się doprowadzić do remisu i tym samym zaciętej końcówki (19:19). Jednak więcej zimnej krwi zachowały Włoszki, które prowadziły już 2:0.

Początek trzeciej odsłony to bardzo dobra gra Matei Ikić, która była główną autorką przewagi (11:3). Po włoskiej stronie mnożyły się błędy i niedokładne wystawy, co pozwoliło MKS-owi na łatwą wygraną. Taki obrót spraw tylko zmobilizował podopieczne Francois Salvagniego, co prawiło, że czwarta partia od pierwszych piłek była wyrównana. Przed drugą przerwą techniczną Zagłębiaczki wypracowały sobie przewagę, dzięki której doprowadziły do tie-break'a. W ostatniej odsłonie meczu dąbrowianki miały inicjatywę punktową. Zakończyła się ona ich wygraną, a to dzięki błędom własnym ich rywalek oraz dobremu blokowi, przez który Włoszki nie mogły się przedrzeć.

Wyniki drugiego dnia Tauron Volley Cup 2010:

VfB Suhl - Avtodor-Metar Czelabińsk 1:3 (25:19, 21:25, 15:25, 14:25)

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Chateau d'Ax Urbino Volley 3:2 (21:25, 22:25, 25:13, 25:23, 15:11)

MKS: Marta Haładyn, Agata Karczmarzewska-Pura, Aleksandra Liniarska, Małgorzata Lis, Matea Ikić, Elżbieta Skowrońska, Krystyna Strasz (libero) oraz Natalia Kurnikowska, Izabela Żebrowska

Chateau d'Ax: Ludovica Dalia, Manuela Roani, Mary Wilson, Chiara Lapi, Renata Colombo, Valdone Petrauskaite, Giulia Leonardi (libero) oraz Jaline Prado De Oliveira, Manuela Di Crescenzo, Ana Bianca Moldovan

Końcowa klasyfikacja Tauron Volley Cup 2010

Lp. Drużyna Mecze Sety Małe punkty
1. Avtodor-Metar 3-0 9:3 264:238
2. Tauron MKS 2-1 8:5 279:244
3. Chateau d'Ax 1-2 5:7 256:263
4. VfB Suhl 0-3 2:9 207:266

Nagrody indywidualne Tauron Volley Cup 2010: Najlepiej blokująca: Jekaterina Osichkina (Avtodor-Metar) Najlepiej zagrywająca: Natalia Kurnikowska (Tauron MKS) Najlepiej atakująca: Valdone Petrauskaite (Chateau d'Ax) Najlepiej przyjmująca: Lucija Cigić (VfB Suhl) Najlepsza rozgrywająca: Ludovica Dalia (Chateau d'Ax) MVP: Matea Ikić (Tauron MKS)