MŚ, gr. A: Od heroicznej walki do spektakularnej klęski - relacja z meczu Wenezuela - Kamerun

Zawodnicy z Ameryki Południowej zwyciężyli 3:1, zgarniając tym samym pierwsze punkty na Mistrzostwach Świata 2014. Obie ekipy rozgrzały kibiców zgromadzonych w Hali Stulecia w końcówce trzeciego seta.

Wiktor Gumiński
W pierwszych akcjach spotkania oba zespoły postraszyły siebie nawzajem zza linii dziewiątego metra. Kameruńczycy boleśnie przekonali się o trudności szybującego serwisu Jose Carrasco, natomiast Wenezuelczycy poznali siłę uderzenia Nathana Wounembainy. Tuż po pierwszej przerwie technicznej, inicjatywę zaczęli przejmować jednak siatkarze Vincenzo Nacciego. Ich motorem napędowym był przyjmujący Maximo Montoya, który dwukrotnie, w pojedynkę, zrobił różnicę różnorodnymi formami zagrywki, wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie 12:7.
Przyjęcie było zdecydowanie "piętą achillesową" afrykańskiej ekipy. Zdołała ona jednak nieco zniwelować stratę, przegrywając już tylko 12:14, za sprawą indywidualnego przebłysku Wounembainy oraz pomyłki Kervina Pinerui. Wenezuelski atakujący zaczął wtorkowe zawody gorzej niż niedzielne spotkanie przeciwko Argentynie, więc w decydujących momentach pierwsze seta Carrasco postanowił go odciążyć, przenosząc, tak często jak tylko się dało, ciężar gry w ofensywie na środek. Tam nie zawodził doświadczony Fredy Cedeno (21:18). Siatkarze z Kamerunu próbowali odpowiadać skutecznymi zbiciami Jeana Patrice'a Ndakiego Mbouleta, ale ich pogoń nie zakończyła się powodzeniem. W najważniejszym momencie dwa razy przypomniał o sobie natomiast Pinerua. Warto wspomnieć, że w inauguracyjnym secie Wenezuela oddała jedynie 3 punkty po błędach własnych.

Drużyna Nacciego przystąpiła na fali wznoszącej także do drugiego seta. Znakomicie prezentujący się od jego początku kapitan Pinerua pociągnął za sobą pozostałych kolegów. Mocnym atutem południowoamerykańskiej ekipy było bardzo solidne przyjęcie, które pozwalało na konsekwentne kontynuowanie gry przez środek. Skuteczność duetu Cedeno - Jesus Chourio wynosiła blisko 100 procent, co znalazło także wyraźne odbicie na tablicy świetlnej (15:9).

Pomimo bardzo znaczącej przewagi, siatkarze z Wenezueli nie zamierzali ani na moment spuścić z tonu. Tuż po zakończeniu drugiej przerwy technicznej dwoma asami popisał się Cedeno (18:10). Rozbici Kameruńczycy nie mieli kompletnie żadnego pomysłu na zaskoczenie świetnie spisujących się w defensywie rywali. Dzięki paru kolejnym udanym zagraniom środkowego Josepha Kofane zdołali jeszcze nieco podgonić wynik, ale i tak swoją postawą dali wiele do myślenia trenerowi Peterowi Nonnenbroichowi podczas 10-minutowej przerwy, po zakończeniu drugiej odsłony.

Chwila wytchnienia w szatni pobudziła nieco zniechęconych wcześniej graczy z Czarnego Lądu. Po powrocie na boisko pokazali, że nie należy lekceważyć ich możliwości w bloku. Kilka efektownych "czap", między innymi dwie na liderze Wenezuelczyków Pinerui sprawiło, że w połowie seta Kamerun prowadził 13:12.

Obie drużyny zmagały się z problemami w odbiorze serwisu, a taki rozwój wypadków działał na korzyść drużyny z Afryki. Jej gracze nadal solidnie prezentowali się na siatce, zaś seria potężnych zagrywek Wounembainy z czasem pozwoliła im odskoczyć już na trzy "oczka" - 20:17. Zespół z Ameryki Południowej potrafił tą stratę odrobić, a w niezmiernie wyrównanej końcówce zachować więcej zimnej krwi. Duże znaczenie dla końcowego wyniku mógł mieć kuriozalny błąd w przyjęciu Malikiego Moussy przy stanie 26:26. W kolejnej akcji Wenezuela miała piłkę meczową w górze, ale nie popisał się wówczas Pinerua. 23-latek generalnie zanotował słabą końcówkę, w przeciwieństwie do swojego vis a vis Ndakiego Mbouleta. Kameruński atakujący był nieomylny w walce po 30. punkcie, i to właśnie on za zapewnił swojej ekipie triumf 33:31.

Przegrana w dramatycznych okolicznościach podziała na wenezuelską drużynę mobilizująco. Podopieczni Nacciego znacznie poprawili swoją postawę w obronie, co przy okazji od razu zaowocowało efektywnym wykończeniem kilku kontrataków (9:5). Z kolei na zespole dowodzonym przez Nonnenbroicha stopniowo zaczynała się mścić taktyka posyłania większości wystaw do Ndakiego Mbouleta.

Po kilku błędów własnych afrykańskich siatkarzy, a także punktowych zagrywkach Pinerui oraz Montoyi, losy pojedynku zostały właściwie przesądzone. Od stanu 16:9 byliśmy już jedynie świadkami zwykłego dogrywaniu meczu. Zdobycie pierwszych 3 punktów dla Wenezuelczyków na polskim mundialu ostatecznie przypieczętował Montoya.

Wenezuela - Kamerun 3:1 (25:22, 25:21, 31:33, 25:14)

Wenezuela: Gonzalez, Carrasco, Pinerua, Chourio, Montoya, Cedeno, Mata (libero) oraz Saez, Contreras, Rodriguez

Kamerun: Nongni, Mbutngam, Dolegombai, Ndaki Mboulet, Wounembaina, Kody, Fossi (libero) oraz Kari, Kofane, Moussa, Feughouo

Sędziowie: Luo Wensheng (Chiny), Walter Mechan Vera (Peru).

Czy Wenezuela wywalczy awans do drugiej rundy na Mistrzostwach Świata 2014?