Robert Kubica z punktami w Rajdzie Polski! Pewne zwycięstwo Sebastiena Ogiera

Robert Kubica finiszował na ósmej pozycji w tegorocznej edycji Rajdu Polski. To drugie punkty polskiego kierowcy w obecnym sezonie WRC. Najlepszy w Mikołajkach okazał się ponownie Sebastien Ogier.

Rajd Polski
Rafał Lichowicz
Występ w Robert Kubicy w Polsce mógł być jeszcze okazalszy, lecz pechowo przebita opona na ostatnim odcinku specjalnym doprowadziła do ogromnej straty czasowej i utraty siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej na rzecz Krisa Meeke. Mimo tego polska załoga ma wiele powodów do optymizmu po występie w Polsce.

Trzynaste miejsce na ostatnim Power Stage Baranowo to dopiero drugi przypadek na 18 odcinków specjalnych, gdy Kubicy zabrakło w czołowej dziesiątce. Wcześniej krakowianin radził sobie więcej niż przyzwoicie pokazując na kilku oesach prawdziwą klasę. Jak przystało na byłego kierowcę wyścigowego najlepiej czuł się na…torze. Przy okazji każdego startu na Arenie Mikołajki finiszował zawsze na drugiej pozycji. Ponadto dwa razy wspiął się na podium regularnych odcinków specjalnych (Wieliczki - 3., Babki - 2.).

Ósme miejsce w klasyfikacji generalnej to cztery kolejne punkty do klasyfikacji mistrzostw świata dla Robert Kubicy. W tym sezonie Polak wywalczył sześć oczek. Do rezultatu z poprzedniego sezonu (14 puktów) brakuje jeszcze ośmiu punktów.

Triumfatorem Rajdu Polski został Sebastien Ogier, który pewnie kroczy po swój trzeci tytuł mistrza świata. Francuz wygrał w tym roku 5 z 7 imprez i wydaje się, że żaden z rywali nie będzie w stanie przegonić lidera Volkswagena. W Polsce podobnie jak w Szwecji, Meksyku i Włoszech Ogier przypieczętował swoje zwycięstwo po wygraniu Power Stage.

Drugą pozycję na podium zajął Andreas Mikkelsen, który awansował na pozycję wicelidera mistrzostw świata. Norweg wjechał na metę z przewagą ponad 11 sekund nad trzecim Ottem Tanakiem, który po raz drugi w karierze znalazł się na podium WRC. Poprzednio Estończyk dokonał tej sztuki w 2012 w Rajdzie Włoch.

Rajd Polski stanowił siódmą rundę cyklu rajdowych mistrzostw świata. Kolejna eliminacja Rajd Finlandii została zaplanowana na przełomie lipca i sierpnia (31.07-02.08).