Jari-Matti Latvala zwycięzcą Rajdu Finlandii!

Jari-Matti Latvala po emocjonującej walce z Sebastienem Ogierem wygrał 64. edycję legendarnego Rajdu Finlandii. Kierowca Volkswagena po raz drugi w karierze zwyciężył przed własną publicznością.

Redakcja
Redakcja
Ostatnia próba Rajdu Finlandii, punktowany dodatkowo "power stage", padł łupem Sebastiena Ogiera. Francuz musiał walczyć o odrobienie blisko 4 sekund straty do Jariego-Mattiego Latvali. Fin nie dał sobie odebrać zwycięstwa na ostatnich kilometrach przegrywając na krótkim oesie z mistrzem świata różnicą ledwie 0,1 sekundy.

Dla Latvali do trzecie w tym sezonie i jedenaste w karierze zwycięstwo w WRC. Drugi na mecie Ogier przegrał dopiero trzeci rajd w tym roku. Francuz w ósmym starcie po raz siódmy stanął na podium.

Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Kris Meeke. Podsumowaniem świetnego występu Brytyjczyka w Finlandii było 3. miejsce na mecie ostatniego oesu. Kierowca Citroena powtórzył wynik z Monte Carlo i Argentyny, gdzie również stanął na najniższym stopniu podium.

Robert Kubica znalazł się na mecie czwartego kolejnego rajdu. Polak rozpoczął występ w Finlandii od spokojnej jazdy na czwartkowych oesach. Największe doświadczenie krakowianin miał zebrać w piątek i sobotę, niestety już na pierwszym oesie drugiego dnia były uczestnik cyklu Formuły 1 wypadł z trasy. Dzięki pomocy Rally2 Kubica wrócił do rywalizacji w sobotę i prezentował się bardzo solidnie.
Robert Kubica zebrał cenne doświadczenie na fińskich szutrach (fot. M-Sport) Robert Kubica zebrał cenne doświadczenie na fińskich szutrach (fot. M-Sport)

Przed ostatnim dniem Polak poprawił swoją pozycję w klasyfikacji generalnej. Niedzielę załoga Fiesty WRC pilotowana przez Macieja Szczepaniaka rozpoczynała z 38. pozycji w klasyfikacji generalnej. Po trzech finałowych odcinkach specjalnych Kubica poprawił się o kilka oczek.

Po ośmiu rundach WRC liderem klasyfikacji generalnej jest Sebastien Ogier. Drugie miejsce ze stratą 44 punktów zajmuje Jari-Matti Latvala. Trzeci jest Andreas Mikkelsen. Robert Kubica z 12 punktami zajmuje 13. miejsce.

Kolejna runda Rajd Niemiec odbędzie się w drugiej połowie sierpnia. Będzie to pierwsza w pełni asfaltowa impreza w tegorocznym kalendarzu.