Sebastien Ogier wygrał 71. Rajd Polski!

Rajdowy mistrz świata Sebastien Ogier w świetnym stylu wygrał 71. edycję Rajdu Polski i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej WRC. Robert Kubica ukończył rajd bez zdobyczy punktowej.

Rajd Polski
Rafał Lichowicz
Pierwsze dni rywalizacji w Rajdzie Polski przebiegały pod dyktando dwójki kierowców Volkswagena. Na pozycji lidera jak w kalejdoskopie zmieniali się Sebastien Ogier i Andreas Mikkelsen. Francuz po zwycięstwie na piątkowym superoesie w Mikołajkach objął prowadzenie, którego nie oddał do samego końca imprezy.

Aktualny mistrz świata łącznie w Rajdzie Polski wygrał dziesięć odcinków specjalnych. Zwycięstwo polsko-litewskiej imprezie to piąty triumf Ogiera w obecnym sezonie i 21 zwycięstwo na trasach rajdowych mistrzostw świata.

Drugie miejsce w Rajdzie Polski zajął Andreas Mikkelsen. Dla Norwega to dopiero drugie podium w mistrzostwach świata. Trzecią pozycję wywalczył wicemistrz świata Thierry Neuville. Belg powtórzył swój wynik z Meksyku, gdzie również zajął miejsce na najniższym stopniu podium.

Robert Kubica ukończył Rajd Polski na 20. miejscu w klasyfikacji generalnej. Polska załoga do 17. odcinka specjalnego zajmowała bardzo wysokie 6. miejsce. Niestety urwane koło i uszkodzone zawieszenie na drugim przejeździe próby Stare Juchy, zmusiła Kubicę do wcześniejszego wycofania się z rywalizacji.

W niedzielę Krakowianin wrócił na trasę w świetnym stylu, notując 6. czas na odcinkach specjalnych Miłki i Baranowo oraz zajmując 3. miejsce na superoesie w Mikołajkach. W całym rajdzie Kubica trzy razy przebił się na podium poszczególnych oesów.
Robert Kubica mógł liczy w Polsce na wsparcie swoich kibiców (fot. M-Sport) Robert Kubica mógł liczy w Polsce na wsparcie swoich kibiców (fot. M-Sport)

- To był dla nas dobry rajd. Mieliśmy wielkiego pecha w sobotę, kiedy okazało się, że kamień, w który uderzyłem, uszkodził zawieszenie. W ten sam kamień uderzyli również Ogier i Neuville, ale mieli znacznie więcej szczęścia - powiedział na mecie Robert Kubica.

- Chcę podziękować wszystkim kibicom, którzy zjawili się na rajdzie. Ich wsparcie było świetne. Dobrą robotę wykonali również organizatorzy - dodał Polak.

W klasyfikacji generalnej WRC po siedmiu rundach prowadzi Sebastien Ogier. Mistrz świata zgromadził na swoim koncie 166 punktów. Drugi Jari-Matti Latvala traci do Francuza 50 punktów. Robert Kubica z 12 punktami zajmuje 13. miejsce.