III Memoriał im. Antoniego Weryńskiego: PGE Stal nie sprostała ekipie z Zaporoża

ZTR Zaporoże został triumfatorem III Memoriału im. Antoniego Weryńskiego w Mielcu. W decydującym spotkaniu wicemistrzowie Ukrainy pokonali gospodarzy, PGE Stali Mielec, 27:23 (11:13).

Maciej Wojs
Maciej Wojs
- Te dwa spotkania z Tatranem i mecz z Zaporożem to taki papierek lakmusowy dla mojego zespołu. Na ich podstawie możemy oceniać na co nas stać i jak wyglądamy - mówił w środku tygodnia szkoleniowiec mieleckiej drużyny, Tadeusz Jednoróg. Po sobotnim spotkaniu doświadczony trener może być zadowolony - jego podopieczni wypadli na tle faworyzowanego rywala korzystnie.
Czeczeńcy po raz kolejny przystąpili do zawodów w okrojonym składzie. Od początku przygotowań do sezonu niezdolni do gry są Damian KrzysztofikPiotr Krępa i Marcin Basiak, a podobnie jak w piątkowym meczu z Czuwajem, w starciu z ZTR-em nie zobaczyliśmy na parkiecie wpisanych do protokołu Michała Wypycha i Piotra Krępy. Pomimo braku nominalnego obrotowego, Stal dzielnie stawiła czoła ukraińskiej drużynie. Do 21. minuty zawodów obie ekipy prowadziły wyrównaną walkę, jednak wówczas mielczanie odskoczyli rywalom na dystans trzech bramek (11:8). Przewaga Stali mogła być większa, lecz Łukasz Janyst nie wykorzystał rzutu karnego.

Po pierwszej połowie spotkania gospodarze wygrywali 13:11, na prowadzeniu utrzymując się również przez dziesięć minut drugiej połowy. Wtedy jednak podopieczni Witalija Nata wrzucili wyższy bieg. W 41. minucie ZTR doprowadził do remisu 15:15, a już pięć minut później wygrywał 19:16.

Od tego momentu ukraińska drużyna kontrolowała przebieg spotkania. Trener Jednoróg posłał w bój jedynie ośmiu graczy z pola, przez co Czeczeńcy ustępowali rywalom w końcowym kwadransie. Na minutę przed końcem meczu ZTR prowadził już 27:21, gospodarze jednak zmniejszyli nieco rozmiary porażki, ostatecznie przegrywając różnicą czterech goli (23:27).

Ukraińska drużyna triumfowała w memoriale im. Antoniego Weryńskiego po raz pierwszy w historii. To drugi turniej, jaki ZTR wygrał w tym roku w Polsce. Wcześniej ekipa trenera Nata zwyciężyła w memoriale im. Ryszarda Matuszaka w Głogowie.