El. ME 2016: Bośniacy byli bliscy sensacji, Białoruś ostatnim finalistą!

Bośnia i Hercegowina przegrała wyjazdowe spotkanie z Duńczykami i ostatecznie zajęła 3. miejsce w grupie 2 el. do ME 2016. Awans na turniej w Polsce kosztem ekipy z Bałkanów wywalczyli Białorusini.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Ekipie Dragana Markovicia przed pierwszym gwizdkiem starcia w Brondby nikt nie dawał zbyt dużych szans. Duńczycy w obecnych eliminacjach grali znakomicie, każde ze spotkań kończąc wysokimi zwycięstwami, Bośniacy zaś regularnie zawodzili, w maju przegrywając m.in. wyjazdowe starcie z Litwą.
Bałkańska drużyna przed spotkaniem z aktualnymi wicemistrzami Europy była pod ścianą - porażka na Litwie i remis w domowym meczu z Białorusią sprawiły, że by awansować na Mistrzostwa Europy 2016 Bośniacy musieli pokonać Duńczyków. Choć wydawało się to zadaniem niemal niemożliwym do realizacji, to ekipa trenera Markovicia była o krok od zgarnięcia dwóch punktów. Bośniacy od początku meczu grali bardzo skutecznie w ofensywie, gdzie już w pierwszych minutach na czołowe postacie zaczęli wyrastać Nikola Prce i Marko Tarabochia. Wynik regularnie oscylował wokół remisu i obie drużyny co chwilę zmieniały się na prowadzeniu. Ostatecznie na przerwę Bośniacy zeszli prowadząc 14:13.

Po zmianie stron ekipie trenera Markovicia udało się nawet odskoczyć na dystans dwóch goli, Duńczycy jednak wkrótce doprowadzili do remisu, by na dziesięć minut przed końcem spotkania prowadzić 22:20.

Bałkański zespół rzucił się jeszcze w pogoń i w 59. minucie wyrównał stan meczu (25:25). Co więcej, w kolejnej akcji Duńczycy zgubili piłkę i drużyna bośniacka mogła zadać decydujący cios. Niefortunne podanie Prce do jednego z kolegów padło jednak łupem rywala, który natychmiast uruchomił w kontrze Rasmusa Lauge Schmidta, który ustalił wynik meczu na 26:25 dla gospodarzy.

Porażka Bośniaków w Brondby równoznaczna była z awansem reprezentacji Białorusi na mistrzostwa w Polsce z drugiego miejsce w grupie 2.

Grupa 2
Białoruś - Litwa 31:24 (15:10)
Najwięcej bramek: dla Białorusi - Barys Pukhouski 8, Maksim Baranau, Artsem Karalek, Dzmitry Nikulenkau - po 4; dla Litwy - Benas Petreikis, Jonas Tuchanovicius - po 6, Gintaras Cibulskis 4.

Dania - Bośnia i Hercegowina 26:25 (13:14) Najwięcej bramek: dla Danii - Rasmus Lauge Schmidt 6, Mads Christiansen 5; dla Bośni i Hercegowiny - Nikola Prce 9, Senjamin Burić, Alen Ovcina - po 4.

El. ME 2016: Grupa 2