El. ME 2016: Rosja zagra na mistrzostwach, Białoruś wykonała zadanie

Rosja została jedenastym finalistą ME 2016. Bliska gry na turnieju w Polsce jest też Białoruś, lecz by przypieczętować awans, gracze trenera Shevtsova czekać muszą na wynik drugiego grupowego meczu.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Sborną do triumfu nad portugalską reprezentacją poprowadził Timur Dibirov. Grający na co dzień w macedońskim Vardarze Skopje skrzydłowy rozegrał znakomite zawody, występ kończąc z 11 trafieniami na swym koncie. Zwycięstwo Rosjan długo nie było jednak przesądzone, Portugalczycy stawili bowiem faworyzowanemu rywalowi dzielny opór.

Niedzielne starcie w Moskwie miało zadecydować o tym, która obok Węgier drużyna z grupy 5 wywalczy prawo gry na mistrzostwach w Polsce. Przed pierwszym gwizdkiem w uprzywilejowanej pozycji byli Rosjanie, którym do awansu wystarczyła nawet i... czterobramkowa porażka. Gracze trenera Dmitria Torgovanova stanęli jednak na wysokości zadania i eliminacje zakończyli wygraną.
Po wyrównanym początku spotkania, Rosjanie wyszli w 23. minucie na prowadzenie 13:10. Co ciekawe pięć kolejnych trafień padło jednak łupem Portugalczyków, którzy to po pierwszej połowie wygrywali 16:15. Po zmianie stron obie ekipy prowadziły wyrównaną walkę, lecz to gracze Sbornej byli stroną nieznacznie przeważającą. Najpierw w 39. minucie Rosjanie odskoczyli na dwie bramki przewagi (22:20), a w 55. minucie po kolejnych trafieniach Dibirova przypieczętowali swój triumf (32:29).

Dibirov był zdecydowanym liderem Sbornej, dobre zawody rozegrali jednak też Dmitry Zhitnikov (6 goli) oraz Sergei Gorbok i Daniil Shishkarev (obaj po 5 bramek). W portugalskim zespole wyróżnił się za to Pedro Portela (8 trafień), a 3 bramki na swoim koncie zanotował Tiago Rocha z Orlen Wisły Płock.

Całkowicie jednostronny przebieg miał z kolei mecz w Mińsku, gdzie Białoruś pokonała Litwę 31:24. Zespół Yuria Shevtsova losy rywalizacji rozstrzygnął w pierwszej połowie. Już w 11. minucie spotkania Białorusini wygrywali 6:1, a trzynaście minut później powiększyli prowadzenie do siedmiu goli (11:4). Choć Litwini przed przerwą zdołali nieco zmniejszyć straty (10:15), to przewaga gospodarzy starcia nie podlegała dyskusji.
Białorusini są bardzo bliscy gry na mistrzostwach w Polsce Białorusini są bardzo bliscy gry na mistrzostwach w Polsce
Do końca meczu Białorusini kontrolowali wydarzenia na parkiecie i zdobywając dwa punkty wskoczyli na 2. miejsce w grupie 2. Gracze trenera Shevtsova nie mogą jeszcze cieszyć się jeszcze z awansu na Euro - jeśli bowiem Bośnia i Hercegowina pokona w drugim spotkaniu grupy Duńczyków, to ekipa z Bałkanów wystąpi na mistrzostwach w Polsce.

Zwycięstwem eliminacyjne zmagania zakończyli ponadto Niemcy. Po tym jak Bundesteam zapewnił sobie awans na Euro w minioną środę, trener Dagur Sigurdsson dał wolne swoim czołowym zawodnikom. W niedzielnym starciu z Austrią nie wystąpili m.in. Silvio Heinevetter, Uwe Gensheimer oraz Steffen Weinhold, ich zmiennicy sprostali jednak zadaniu i zwyciężyli 31:29.

Pierwsza połowa spotkania w Kilonii była wyrównana, choć inicjatywa znajdowała się po stronie Niemców. Austriakom tylko raz udało się wyjść na prowadzenie - w 23. minucie było 11:10, ale jeszcze przed przerwą zawodnicy trenera Sigurdssona przejęli kontrolę. W 49. minucie po trafieniu Patricka Groetzkiego Niemcy wygrywali już 28:22 i mimo zrywu rywali w ostatnich minutach, dowieźli zwycięstwo do końcowej syreny. Wspomniany Groetzki rzucił w niedzielnym meczu 7 bramek, zastępujący Weinholda Fabian Wiede trafił z kolei ośmiokrotnie.

Grupa 2
Białoruś - Litwa 31:24 (15:10)
Najwięcej bramek: dla Białorusi - Barys Pukhouski 8, Maksim Baranau, Artsem Karalek, Dzmitry Nikulenkau - po 4; dla Litwy - Benas Petreikis, Jonas Tuchanovicius - po 6, Gintaras Cibulskis 4.

4 Litwa 6 1 0 5 140:164 2

Grupa 5 Rosja - Portugalia 35:33 (15:16) Najwięcej bramek: dla Rosji - Timur Dibirov 11, Dmitry Zhitnikov 6, Sergei Gorbok, Daniil Shishkarev - po 5; dla Portugalii - Pedro Portela 8, Fabio Antunes, Fabio Magalhaes - po 5.

El. ME 2016: Grupa 5

1 Węgry 6 6 0 0 178:151 12
2 Rosja 6 4 0 2 174:168 8
3 Portugalia 6 2 0 4 183:176 4
4 Ukraina 6 0 0 6 148:188 0

Grupa 7 Niemcy - Austria 31:29 (14:13) Najwięcej bramek: dla Niemiec - Fabian Wiede 8, Patrick Groetzki 7, Paul Drux, Niclas Pieczkowski - po 4; dla Austrii - Raul Santos 8, Alexander Hermann, Dominik Schmid, Robert Weber - po 4.

El. ME 2016: Grupa 7

1 Hiszpania 6 5 0 1 184:132 10
2 Niemcy 6 5 0 1 172:145 10
3 Austria 6 2 0 4 148:161 4
4 Finlandia 6 0 0 6 126:192 0