Turniej majowy: Sprawdzian zaliczony, Biało-Czerwoni znów z wygraną - relacja z meczu Polska - Egipt

Reprezentacja Polski pokonała Egipt w swym drugim meczu podczas Turnieju majowego w Krakowie i Katowicach. Biało-Czerwoni zwyciężyli 27:20 (12:8).

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Wygrana Polaków nad egipskim zespołem rodziła się w sobotni wieczór w bólach. Grający bardzo agresywnie rywale sprawili naszemu zespołowi przed przerwą sporo problemów, od pierwszych minut utrudniając Biało-Czerwonym grę w ataku pozycyjnym poprzez wysuniętą strefę obronną. I choć polscy szczypiorniści mieli trudności ze zdobywaniem bramek po zespołowych akcjach, to do przerwy i tak wygrywali różnicą czterech trafień.
W porównaniu do piątkowego meczu przeciwko reprezentacji Rumunii, w składzie Biało-czerwonych doszło do dwóch zmian. Grający w pierwszym dniu turnieju przez niemal pełne sześćdziesiąt minut Marcin Wichary znalazł się poza składem, w którym zabrakło również miejsca dla środkowego rozgrywającego Rafał Gliński. Podobnie jak i dzień wcześniej podczas selekcji pod uwagę nie byli w ogóle brani kontuzjowani Krzysztof Lijewski, Andrzej Rojewski i Jakub Łucak.

Mający do dyspozycji szesnastu zawodników trener Michael Biegler posłał w bój od pierwszych minut podobną siódemkę jak dzień wcześniej, z tą zmianą, że grą drugiej linii Biało-Czerwonych dyrygować miał przesunięty na tę pozycję Michał Jurecki. Starcie między słupkami rozpoczął natomiast Sławomir Szmal i to on w pierwszych minutach meczu był najjaśniejszą postacią w polskim zespole.

Kapitan naszej kadry dzięki kilku skutecznym interwencjom (m.in. obronione dwa rzuty karne) mógł uruchamiać kontrataki, które przez pierwsze dwadzieścia minut były główną bronią Biało-Czerwonych. W nich brylował przede wszystkim Michał Daszek, który tylko w pierwszej połowie zanotował cztery trafienia.

Źródło: PGNiG/x-news

Po jednej z bramek wspomnianego skrzydłowego oraz golu Przemysława Krajewskiego Polacy wygrywali w 8. minucie 4:3. Nasza drużyna mimo zdecydowanej przewagi nie potrafiła jednak zbudować sobie solidnej zaliczki - z jednej strony problemem była dla nas wysunięta strefa rywali, a z drugiej myliliśmy się niekiedy w dość dogodnych sytuacjach.

Przełomowym momentem zawodów była bramka zdobyta przez Bartosza Jureckiego w 27. minucie meczu. Wówczas polski zespół po raz pierwszy wyszedł na dwubramkowe prowadzenie, które szybko dzięki interwencjom Szmala oraz trafieniom Roberta Orzechowskiego i Michała Jureckiego powiększył do czterech goli.

Do przerwy Biało-Czerwoni prowadzili 12:8, a po zmianie stron szybko dobili rywali, za sprawą serii bramek rozstrzygając losy meczu. Najpierw na listę strzelców wpisali się Piotr Chrapkowski i Kamil Syprzak, chwilę później kolejne trafienia na swych kontach zapisali Daszek oraz Krajewski i w 38. minucie wygrywaliśmy już 17:9. Tak wysoka przewaga pozwoliła naszym zawodnikom na spokojną kontrolę wydarzeń na parkiecie. Dobrą partię rozgrywał po przerwie Piotr Chrapkowski, kilkukrotnie błędy rywali bezlitośnie wykorzystywali z kolei Michał Jurecki i Michał Szyba. Egipcjanie szukali swoich szans i choć w 43. minucie zbliżyli się do nas na dystans czterech bramek (15:19), to później zostali powstrzymani przez nieźle broniącego Piotra Wyszomirskiego.

Biało-Czerwoni zwyciężyli ostatecznie 27:20, odnosząc tym samym drugi triumf w trakcie majowego turnieju w Krakowie i Katowicach. W niedzielę rywalizacja przeniesie się do Katowic, gdzie Polacy zmierzą się w meczu o triumf w trzydniowych zmaganiach z Brazylią.

Polska - Egipt 27:20 (12:8)

Polska: Szmal, Wyszomirski - Krajewski 3, Orzechowski 1, Bielecki 2 (2/2), Wiśniewski, B. Jurecki 1, M. Jurecki 5, Grabarczyk, Jurkiewicz, Masłowski, Syprzak 1, Daszek 5, Przybylski 1, Szyba 4, Chrapkowski 4.