Puchar EHF: Niemieckie drużyny w odwrocie, niewielka zaliczka Os i 4 bramki Szyby

W sobotę rozegrane zostały pierwsze mecze 1/4 finału Pucharu EHF. Nieznacznej zaliczki w rewanżu bronić będzie RK Gorenje Velenje, dla którego w starciu z Holstebro 4 bramki zdobył Michał Szyba.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Polski rozgrywający zamienił na bramki cztery z dziewięciu rzutów oddanych w trakcie całego spotkania. Szyba był jednym z najlepszych strzelców Gorenje i w końcowych minutach spotkania walnie przyczynił się do triumfu swojej drużyny.
Osy jednak mimo wszystko nie mogą być w pełni zadowolone z wyniku sobotniego spotkania. Z jednej strony co prawda ekipa Szyby odwróciła w końcówce zawodów losy rywalizacji - w 43. minucie Holstebro prowadziło bowiem 23:19 i pewnie zmierzało po wygraną, ale z drugiej nie skorzystała z okazji do dobicia przeciwnika.

W ostatnim kwadransie gracze Gorenje rzucili się w szaleńczą pogoń i w 53. minucie po bramce Szyby doprowadzili do remisu 25:25. Na trzy minuty przed końcową syreną wicemistrzowie Słowenii prowadzili nawet 28:26 i dodatkowo byli w posiadaniu piłki, ale zmarnowana okazja rzutowa i wykluczenie jednego z graczy sprawiły, że ostatnie słowo należało do Duńczyków.

Gorenje co prawda zwyciężyło 28:27, ale o obronę jednobramkowej zaliczki na parkiecie świetnie spisującego się w tym sezonie rywala będzie im bardzo trudno. Ekipa Michała Szyby w żadnym wypadku nie stoi jednak na straconej pozycji i z pewnością powalczy o upragniony awans.

Zdecydowanie trudniejsze zadanie czeka w rewanżowych spotkaniach niemieckie drużyny. Zarówno MT Melsungen, jak i HSV Hamburg przegrały bowiem sobotnie wyjazdowe mecze i w nadchodzący weekend zmuszone będą odrabiać straty. HSV uległo szwedzkiej Eskilstunie Guif różnicą trzech goli (26:29), Melsungen natomiast poległo w starciu ze Skjern Handbold 20:25.

Wszystkie trzy rewanżowe mecze 1/4 finału Pucharu EHF zaplanowane zostały na niedzielę 19 kwietnia. Zwycięzcy dwumeczów dołączą do gospodarza turnieju Final Four, Füchse Berlin.

Skjern Handbold - MT Melsungen 25:20 (12:12)
Najwięcej bramek: dla Skjern - Lasse Mikkelsen 7, Bjarke Fredsted Christensen 6, Nikolaj Markussen, Rene Toft Rasmussen - po 5; dla Melsungen - Felix Danner 4, Jeffrey Boomhouwer, Marino Marić, Momir Rnić - po 3.

Eskilstuna Guif - HSV Hamburg 29:26 (12:13)
Najwięcej bramek: dla Eskilstuny - Viktor Ostlund, Daniel Pettersson, Mathias Tholin - po 5; dla HSV - Kentin Mahe 8, Kevin Schmidt 4.

RK Gorenje Velenje - Team Tvis Holstebro 28:27 (13:14)
Najwięcej bramek: dla Gorenje - Mario Sostarić 6, Benjamin Burić, Stas Skube - po 4, Michał Szyba 4; dla Holstebro - Magnus Grubb Bramming, Allan Damgaard Nielsen - po 5, Peter Christensen, Jonas Larholm - po 4.