Polacy w Europie: Triumfy drużyn Szyby i Wyszomirskiego

RK Gorenje Velenje Michała Szyby i Pick Szeged Piotra Wyszomirskiego nie zwalniają tempa na ligowych rozgrywkach. W środę ekipy reprezentantów Polski odniosły kolejne cenne zwycięstwa.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Rywalizująca o mistrzostwo Słowenii ekipa RK Gorenje Velenje z Michałem Szybą w składzie pokonała w środowy wieczór RD Slovan, notując tym samym osiemnaste zwycięstwo w rozgrywkach ligowych.

Osy dobrze rozpoczęły rywalizację z dziesiątą ekipą tabeli i po dziesięciu minutach spotkania prowadziły 8:5. Rywale w drugiej połowie zaczęli jednak gonić wynik, zmniejszając nawet straty do jednego trafienia (22:23), ostatnie słowo należało jednak do Gorenje, które przełamało chwilową niemoc i zwyciężyło 28:25.
Liderem Os po raz kolejny był filigranowy Stas Skube (7 bramek), z dobrej strony pokazał się jednak też Michał Szyba, który zakończył występ z 3 trafieniami na swoim koncie.

Polski rozgrywający trzyma w ostatnich tygodniach równą formę i jest ważnym ogniwem zespołu z Velenje. Wicemistrzowie Słowenii kolejny mecz rozegrają w sobotę w ramach 4. kolejki fazy grupowej Pucharu EHF. Ich rywalem będzie Pfadi Winterthur.

19. kolejka NLB Leasing Prva Ligi (liga słoweńska):
RD Slovan - RK Gorenje Velenje 25:28 (14:17)

Drugą wygraną w rozgrywkach węgierskiej ligi NB odniosło natomiast Pick Szeged. Zespół Piotra Wyszomirskiego po triumfie nad Grundfos Tatabanyą w środę ograł Oroshazi FKSE-Linamar aż 33:22, losy rywalizacji rozstrzygając tak naprawdę już przed przerwą (17:10).

Pick do wygranej poprowadzili Gabor Ancsin, Rajko Prodanović i Zsolt Balogh, którzy do spółki zdobyli 16 bramek. Wyszomirski natomiast tym razem rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych. Kolejny ligowym rywalem wicemistrza Węgier będzie były klub Polaka, Csurgoi KK.

2. kolejka NB I, miejsca 1.-6. (liga węgierska):
Pick Szeged - Oroshazi FKSE-Linamar 33:22 (17:10)

We Francji mogło zaś dojść w środę do pojedynku Pawła Podsiadły z Pawłem Paczkowskim. Zespoły byłych reprezentantów Polski - USAM Nimes Gard oraz Dunkerque HB zmierzyły się w meczu 17. kolejki LNH, Biało-czerwonych zabrakło jednak na parkiecie ze względów zdrowotnych. Podsiadło przeszedł we wtorek operację wyrostka robaczkowego, Paczkowski zaś od grudnia leczy kontuzję kolana.

Górą z rywalizacji wyszła drużyna z Dunkierki, która zwyciężyła 25:24. Emocji nie zabrakło również w pozostałych meczach 17. kolejki LNH, a punkt zgubiło m.in. Paris Saint-Germain (remis z Fenix Toulouse Handball).