LM: Motor Zaporoże zdobył Aalborg, FC Barcelona rozbiła KIF Kolding. THW Kiel upokorzyło Metalurg

W niedzielnych meczach 9. kolejki LM pewne zwycięstwa odniosły PSG i RNL. Niezwykle ważne dwa oczka zgarnął Motor Zaporoże, który na wyjeździe ograł Aalborg.

Paweł Nowakowski

Niedzielne mecze rozpoczęła rywalizacja Czechowskich Niedźwiedzi z Rhein-Neckar Löwen. Mistrzowie Rosji w obronie stosowali ustawienie 3-2-1, ale nie przynosiło to pożądanych rezultatów, bowiem w 23. minucie Lwy miały już siedem bramek przewagi. Po zmianie stron podopieczni Nicolaja Jacobsena nieco spuścili z tonu, bowiem dwadzieścia minut przed końcową syreną ich zaliczka stopniała do trzech trafień.

Wówczas sprawy w swoje ręce wziął  Bastian Rutschmann, którego gospodarze nie potrafili pokonać przez 11 minut! Ekipa z Mannheim wygrała wówczas ten okres 5:0, odnosząc swoje szóste zwycięstwo w tegorocznej edycji. W ostatniej kolejce Lwy podejmą Vardar Skopje, a stawką tego spotkania będzie druga lokata na zakończenie fazy grupowej.
W pewnym stylu dwa "oczka" zgarnęli także wicemistrzowie Francji - Paris Saint-Germain. W szeregach paryżan pierwsze skrzypce grał Mikkel Hansen, a świetna dyspozycja duńskiego rozgrywającego sprawiła, że najbogatszy klub piłki ręcznej na świecie w drugiej połowie niepodzielnie rządził na parkiecie, zwyciężając z Mieszkowem Brześć różnicą aż jedenastu bramek!

W meczu o "4 punkty" pomiędzy Aalborgiem a Motorem Zaporoże górą mistrzowie Ukrainy. W pierwszej partii kibice zgromadzeni w Gigantum Arenie byli świadkami zażartej wymiany ciosów. Po zmianie stron do głosu doszli przyjezdni, wśród których wyróżniał się  bramkarz Richard Stochl, Sergii Burka, zdobywca dziewięciu trafień a także Serhij Onufrijenko i niezwykle ważne punkty powędrowały na konto Ukraińców. Sytuacja w grupie D jest niezwykle ciekawa - na kolejkę przed zakończeniem grupowych zmagań cztery zespoły mają po sześć punktów.

Od mocnego uderzenia MKB Veszprém rozpoczęło bój z Celje Pivovarną Lasko. W 4. minucie po kontrataku Renato Sulicia było już 3:0 dla Madziarów. Węgrzy dobrze spisywali się w obronie - pierwsza bramka dla Celje padła dopiero w szóstej minucie, a jej autorem był David Miklavcić. Po niemrawym początku goście szybko się otrząsnęli i w 17. minucie po trafieniu Blaza Janca był remis 6:6 i o przerwę poprosił Antonio Carlos Ortega.

Przerwa spełniła swoje , do przerwy 15:10, a ojcem tego był Roland Mikler, legitymujący się do przerwy 47 procentową skutecznością oraz duet Momir Ilić - Laszlo Nagy (7 bramek). Po przerwie jednak Słoweńcy zdołali zniwelować straty i kwadrans przed końcową syreną na tablicy wyników było 19:19. Dobrą zmianę w bramce Veszprem dał Mirko Alilović i pięć kolejnych bramek padło łupem Węgrów. Drużyna Branko Tamse walczyła dzielnie do samego końca - losów meczu odwrócić jednak nie zdołała.

Hit dziewiątej kolejki jak zapowiadano potyczkę FC Barcelony z KIF Kolding rozczarował. Wymiana ciosów trwała jedynie przez pierwsze dziesięć minut. Później warunki gry dyktowała FC Barcelona - świetnie funkcjonowała obrona Katalończyków, której podopieczni Arona Kristjanssona nie mieli pomysłu sforsować. Świetna gra w obronie owocowała licznymi kontratakami, a kiedy jeden z nich wykończył Victor Tomas, po kwadransie gry w stolicy Katalonii było już 10:5 dla trzeciej drużyny Ligi Mistrzów poprzedniego sezonu. Duńską bramkę bombardował  niemiłosiernie Siarhei Rutenka,a skutecznością imponował Tomas, ustalając do przerwy wynik na 19:11.

W drugiej partii Blaugrana poszła za ciosem - w 34. minucie Siarhei Rutenka podwyższył na 23:13! Między słupkami koncert dawał Gonzalo Perez de Vargas, a kompletnie rozbici Skandynawowie oczekiwali już tylko i wyłącznie na koniec egzekucji. Podopieczni Xaviera Pascuala nieco spuścili z tonu w ostatnich minutach i ostatecznie triumfowali 33:27, pieczętując pierwsze miejsce w grupie B.

Jeszcze bardziej jednostronny mecz miał miejsce w Sparkassen Arenie w Kilonii do którego zawitał zdziesiątkowany przez problemy finansowe Metalurg Skopje. THW Kiel zdeklasowało ćwierćfinalistę poprzednich dwóch edycji Champions League różnicą... dziewiętnastu bramek. Zebry ustanowiły nowy rekord w historii tych rozgrywek - w pierwszej połowie gracze Alfreda Gislasona stracili raptem... trzy bramki! (ostatnią bramkę w pierwszej połowie Metalurg rzucił w 10. minucie Filip Taleski).

Wyniki niedzielnych spotkań 9. kolejki Ligi Mistrzów

Grupa A
Paris Saint-Germain - Meshkov Brest 36:25 (18:14)
Najwięcej bramek: dla PSG - Mikkel Hansen 8, Igor Vori 6, Wiliam Accambray 4; dla Mieszkowa - David Spiler 7, Rastko Stojković 5, Dzianis Rutenka 4.

THW Kiel - Metalurg Skopje 35:16 (17:3) Najwięcej bramek: dla THW Kiel - Filip Jicha 9, Steffen Weinhold, Patrick Wiencek - po 5; dla Metalurga - Marko Buvinic, Filip Talevski - po 4.

8 IFK Kristianstad 14 2 1 11 396:475 5

Grupa B FC Barcelona - KIF Kolding 33:27 (19:11) Najwięcej bramek: dla FC Barcelony - Siarhei Rutenka 6, Nikola Karabatić, Kiril Lazarov, Victor Tomas - po 5; dla KIF Kolding - Bo Spellerberg 11.

Grupa C
Chekhovskie Medvedi - Rhein-Neckar Löwen 26:32 (14:18)
Najwięcej bramek: dla Medvedi - Dmitry Kovalev, Dmitry Zhytnikov - po 6, Alexander Chernoivanov 4; dla RNL - Kim Ekdhal Du Rietz, Andre Schmid - po 6.

MKB Veszprém - Celje Pivovarna Lasko 29:26 (15:10) Najwięcej bramek: dla Veszprem - Momir Ilić, Renato Sulić - po 5, Laszlo Nagy, Christian Zeitz - po 4; dla Celje - David Razgor 4.

6 Metalurg Skopje 10 1 0 9 246:300 2

Grupa D AaB Aalborg Handbold - HC Motor Zaporoże 30:36 (16:16) Najwięcej bramek: dla Aalborga - Havard Tvedten 7, Niclas Barud, Martin Larsen - po 5; dla Motoru - Sergii Burka 9, Sergiy Onufryienko 6.