President's Cup: Zwycięstwo Czechów, Rosjanie wygrali na otarcie łez

Czesi wygrali po karnych z Białorusinami w ostatnim meczu President's Cup. W pozostałych spotkaniach wygrywały reprezentacje Chile, Iranu i Rosji. Dwa mecze kończyły się serią rzutów karnych.

Michał Gałęzewski
Od początku meczu dominowała reprezentacja Algierii, w której skuteczny był Ayatallah El Khomini Hamoud, zdobywca aż dwunastu bramek. Po jego rzucie w 26. minucie Algieria prowadziła 15:8. Później jednak Chilijczycy zaczęli odrabiać straty.
Ponownie aktywny był Rodrigo Salinas, który w poniedziałek zdobył aż osiemnaście bramek, a tym razem pokonał bramkarza rywali jedenastokrotnie. Po jego dwóch trafieniach w ostatnich fragmentach, po 60 minutach był remis 27:27 i o wszystkim zadecydował konkurs rzutów karnych, który rozpoczął się od razu po regulaminowym czasie. W nim aż trzy piłki obronił Felipe Barrientos i Algieria zakończyła mistrzostwa na ostatnim miejscu.

O 23. miejsce: Chile - Algieria  30:28 (10:16, 17:11, k. 3:1)

Chile: Barrentios (11/37 - 30%), Garcia (0/1 - 0%) - R.Salinas 11, E.Salinas 8, Moll Ramirez 5, Frelijj 3, Caniu 2, Ceballos 1 oraz Jofre, Diaz, Reyes.
Kary: 8 min.
Karne: 8/10.

Algieria: Benmeni (5/28 - 18%), Bousmal (0/4 - 0%) - Hamoud 12, Chentout 4, Berriah 4, Layadi 3, Berkous 3, Soudani 1, Boutlif 1 oraz Daoud, Biloum, Filah.
Kary: 14 min.
Karne: 4/7.

W kolejnym spotkaniu, którego stawką było 21. miejsce na mistrzostwach świata, reprezentacja Iranu pokonała Arabię Saudyjską 26:22. Dla Irańczyków był to pierwszy występ na tak dużej imprezie w historii.

Reprezentanci Iranu w środkowej części II połowy rzucili pięć bramek z rzędu i podwyższyli na 23:16. Nie oddali już wygranej do samego końca. U zwycięzców różnicę zrobili bramkarze. Saeid Heidari Rad i Mohsen Babasafari Renani bronili aż z 51-procentową skutecznością.

O 21. miejsce: Iran - Arabia Saudyjska 26:22 (15:10)

Iran: Heidari Rad (17/33 - 52%), Babasafari Renani (6/12 - 50%) - A.Esteki 6, Rajabi 5, Heidarpour 3, Masaeli 3, Nadri 3, Sekenari 2, Kiani 2, Mousavi 2 oraz Bijari, Karamian, Karamian, Abouei.
Kary: 10 min.
Karne: 5/6.

Arabia Saudyjska: Al Nassfan (15/40 - 38%), Al Saffar (0/1 - 0%) - Al Abdulali 6, Al Hannabi 4, Al Jannabi 4, Al Salem 3, Al Zaer 2, Al Johani 1, Al Obaidi 1, Al Salam 1 oraz Al Abbas, Al Hulaili, Al Abas.
Kary: 12 min.
Karne: 1/3.

Rosjanie w meczu o 19. miejsce odnieśli długo wyczekiwane zwycięstwo. Po wygranej z Arabią Saudyjską, Sborna przegrała bowiem pięć meczów z rzędu i stało się jasne, że będzie to najgorszy wynik tej kadry w historii.

W meczu z Bośniakami Rosjanie od początku prowadzili, a drugą połowę wygrali różnicą aż dziesięciu bramek! Tym razem na plac gry wyszli zawodnicy, którzy nie zagrali z Czechami, w tym Konstantin Igropulo, czy Timur Dibirov. Mecz zakończył się wygraną Rosjan 42:28.

O 19. miejsce: Bośnia i Hercegowina - Rosja 28:42 (16:20)

Bośnia i Hercegowina: B.Burić (11/51 - 22%), Dejanović (1/3 - 33%) - Malinović 6, Janković 4, Vranjes 3, Karacić 3, S.Burić 3, Ovcina 3, Celica 2, Zulfić 1, Toromanović 1, Terzić 1, Vrazalić 1 oraz Perić.
Karne: 2/4.

Rosja: Levshin (15/43 - 35%) - Kovalev 6, Dereven 5, Aslanyan 5, Pyshkin 4, Skopintsev 4, Dibirov 4, Shishkarev 3, Kudinov 3, Atman 2, Gorbok 2, Zhitnikov 2, Evdokimov 1, Chipurin 1 oraz Igropulo.
Karne: 4/4.

Niezwykle wyrównany był ostatni mecz President's Cup. W trakcie starcia Białorusinów z Czechami raz prowadził jeden zespół, by chwilę później serię kilku bramek z rzędu zaliczył drugi. Ostatecznie po 60 minutach był remis i o wszystkim zadecydowała seria rzutów karnych.

W nich emocje sięgnęły zenitu. Po trzech seriach, gdy bramkarz naszych wschodnich sąsiadów obronił rzut Jana Sobola Białoruś prowadziła 3:2, jednak dwa ostatnie rzuty obronił czeski bramkarz, a Tomas Babak i Jakub Hrstka byli skuteczni. Czesi zwyciężyli i zajmując 17. miejsce, zdobyli Puchar Prezydenta.

O 17. miejsce: Białoruś - Czechy 31:32 (13:14, 15:14, k. 3:4)

Białoruś: Charapenka (7/29 - 24%), Matskevich (4/10 - 40%) - S.Rutenka 12, Pukhouski 7, Brouka 3, Nikulenkau 3, Tsitou 3, Baranau 2, D.Rutenka 1 oraz Babichev, Kamyshyk, Kniazeu, Shylovich, Niazhura, Chystabayeu, Shumak.
Karne: 8/13.

Czechy: Stochl (8/31 - 26%), Galia (6/11 - 55%) - Hrstka 6, Jicha 6, Babak 5, Zdrahala 6, Sobol 3, Horak 2, Becvar 2, Petrovsky 1 oraz Jurka, Motl, Sindelar, Kasal, Szymanski.
Kary: 6 min.