MŚ 2015: Dania wygrywa w dobrym stylu - relacja z meczu Islandia - Dania

Drugi zespół grupy D - reprezentacja Danii zwyciężył z Islandią 30:25 w meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Podopieczni Gudmundura Gudmundssona w ćwierćfinale zmierzą się z Hiszpanią.

Michał Gałęzewski
Pierwsze minuty, to popisowa gra reprezentacji Danii, którą prowadzi Islandczyk - Gudmundur Gudmundsson. Już w siódmej minucie, gdy na listę strzelców wpisał się Lasse Hansen, ekipa z półwyspu jutlandzkiego prowadziła 5:0, a chwilę później powiększyła przewagę do 10:2! Islandczycy kompletnie nie radzili sobie na boisku.
W końcu jednak podopieczni Arona Kristjanssona wrócili do gry i po szybkiej akcji Vignira Svavarssona, w dziewiętnastej minucie przegrywali już tylko 5:10, co rozzłościło szkoleniowca reprezentacji Danii, który momentalnie zareagował i wziął czas. Druga drużyna grupy D przystopowała chętnych na zmianę rezultatu Islandczyków i do przerwy Dania utrzymała sześciobramkowe prowadzenie.

Swoją przewagę Duńczycy zbudowali w dużej mierze dzięki grze na rozegraniu, gdyż w przeciwieństwie do Islandczyków, rzuty z dziewiątego metra były ich silną bronią. Dodatkowo wyspiarze grali na niskiej skuteczności, w czym mocno przeszkadzała duńska obrona. W konsekwencji w 39 minucie po rzucie Hansa Lindberga z karnego, Dania prowadziła już 20:12.

Islandczycy grali bardzo ambitnie i chcieli jeszcze odmienić swoje losy. Swoje akcje ze względu na aktywną obronę zwycięzców tego meczu budowali jednak zazwyczaj bardzo długo, a reprezentanci Danii potrafili wykorzystać to, że ich rywale pod koniec meczu postawili już wszystko na jedną kartę i zostawili więcej miejsca w okolicach koła.

Do końca meczu utrzymywała się przewaga Duńczyków, którzy z minuty na minutę zbliżali się do awansu do ćwierćfinału mistrzostw świata, gdzie czekała na nich reprezentacja Hiszpanii. W ostatnich minutach gracze z półwyspu jutlandzkiego pozwalali sobie na efektowne zagrywki, co nie zawsze miało pozytywny wpływ na ich skuteczność. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 30:25.

Islandia - Dania 25:30 (10:16)

Islandia: Gustavsson (14/44 - 32%) - Petersson 7, Sugurdsson 6, Svavarsson 3, Kristjansson 3, Hallgrimsson 2, Atlason 1, Gudjonsson 1, A.Gunnarsson 1, Sveinsson 1 oraz Jonsson, B.Gunnarsson, R.Gunnarsson 1, Jakobsson 1.