Kontrowersyjny awans - relacja z meczu Austria - Katar

Katarczycy awansowali do ćwierćfinału mistrzostw świata. Gospodarze turnieju po zaciętym meczu pokonali Austriaków, a udział w ich sukcesie mieli także sędziowie.

Kamil Kołsut
Niedzielne spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze. Katarczycy, dzielnie dopingowani przez wynajętych kibiców, szybko objęli dwubramkowe prowadzenie, w czym duży udział miał przede wszystkim Zarko Marković. Austriacy potrzebowali dobrych kilku minut, by złapać właściwy rytm, a grę swoich kolegów skutecznymi interwencjami napędził dopiero Nikola Marinović.
Austriacy w pewnym momencie objęli nawet prowadzenie, sytuacja na parkiecie zmieniała się jednak jak w kalejdoskopie. Zawodnicy obu drużyn mieli spore problemy ze skutecznością, konsekwentnie obijając słupki i poprzeczki. W ciągu pół godziny aż cztery dogodne okazje do zdobycia bramki zaprzepaścił Raul Santos, po drugiej stronie boiska kłopoty z trafieniem do siatki miał zaś Rafael Capote.

Pierwszą część spotkania z jedynym trafieniem zaliczki zakończyli Austriacy, otwarcie drugiej połowy należało jednak do Katarczyków. Zawodnicy Rivery uszczelnili linię obronną, a w zespole rywali zaczęły mnożyć się błędy. Podopieczni Patrekora Yohanisona w ciągu kilku minut zaliczyli aż pięć strat, co przeciwnicy wykorzystali bezlitośnie.

Kapitalna gra Markovicia w połączeniu z pomyłkami rywali sprawiła, że Katarczycy ostatni kwadrans spotkania otworzyli z dwoma trafieniami przewagi. Austriacy gospodarzom odpuszczać jednak nie zamierzali. Obie drużyny wdały się w wymianę ciosów, a pierwszoplanowe role na parkiecie odgrywać zaczęli bramkarze - Danijel Sarić i Thomas Bauer.

W ostatnich minutach, kiedy gospodarze wciąż nie byli w stanie odskoczyć rywalom, ciężar rozstrzygnięcia meczu wzięli na swoje barki sędziowie. Kilka kontrowersyjnych decyzji (wykluczenie Markusa Wagesreitera, wątpliwy faul Mykoli Bilyka) sprawiło, że zawodnicy Rivery doprowadzili do wyniku 28:25. Takich strat Austriacy odrobić nie byli już w stanie i wraz z końcową syreną ręce w geście triumfu unieść mogli katarscy szejkowie.

Austria - Katar 27:29 (14:13)

Austria: Bauer (8/20 - 40%), Marinović 8/25 (32%) - A. Hermann, M. Hermann 3, Ziura 2, Bozović 1, Mayer 1, Szilagyi 4, Posch 2, Schlinger, Wagesreiter 2, Bilyk 2, Weber 8/3, Bilyk, Santos 2, Kirveliavicius.