Norweżki mistrzyniami Europy! - relacja z meczu Norwegia - Hiszpania

Reprezentacja Norwegii została nowym mistrzem Europy w piłce ręcznej kobiet. W finale węgiersko-chorwackiego turnieju Skandynawki pokonały Hiszpanię.

Łukasz Wojtczak
Nie ma wątpliwości, że zarówno Norweżki jak i Hiszpanki w pełni zasłużyły sobie na udział w finale tegorocznego czempionatu. Obie reprezentacja od początku mistrzostw radziły sobie znakomicie, choć nie uniknęły też słabszych momentów. Turniej ma jednak to do siebie, że liczy się efekt końcowy, a pod tym względem obie siódemki nie miały sobie nic do zarzucenia. W przeważającej opinii ekspertów faworytkami do zdobycie złotych medali były Skandynawki - aktualne mistrzynie olimpijskie z Londynu, jednak Iberyjki wierzyły, że uda im się zatrzymać utytułowane rywalki. Stawką meczu był nie tylko tytuł nowego mistrza Europy, ale też gwarancja udziału w przeszłorocznych Mistrzostwach Świata oraz Igrzyskach Olimpijskich.
Zgodnie z oczekiwaniami początek spotkania był bardzo wyrównany, przy czym zawodniczki obu drużyn nie miały raczej problemów ze zdobywaniem bramek. W 5. minucie na tablicy świetlnej był remis 3:3. W ekipie Hiszpanii doskonale w tym okresie spisywała się przede wszystkim Alexandrina Cabral Barbosa. W końcu jednak gra ofensywna po obu stronach zupełnie "zacięła się" na kilka minut, kiedy Hiszpanki objęły prowadzenie 4:3. Duża w tym zasługa brakarek - Silje Solberg i fantastycznej Silvii Navarro. Impas szybciej udało się przerwać podopiecznym Jorge Duenasa. W efekcie w 14. minucie było już 3:7.

Zdenerwowany trener mistrzyń olimpijskich nie mógł dłużej obserwować niemocy swojej drużyny i poprosił o czas. Po wznowieniu dominacja Iberyjek trwała jednak dalej. Skandynawska defensywa była bezradna wobec bardzo aktywnej Nerei Penii. Nawet znakomita Nora Mork w pojedynkę nie mogła odwrócić losów pojedynku, zwłaszcza, że jej koleżanki popełniały bardzo dużo błędów indywidualnych. Aktywna obrona Hiszpanek najwyraźniej przynosiła pozytywne skutki. W 20. minucie Norweżki przegrywały 6:10.

W końcówce pierwszej połowy Skandynawki podjęły jednak próbę odrobienia strat. Udało im się wyeliminować proste straty, zaczęły grać do tzw. pewnej piłki i sytuacja na boisku się odwróciła. Teraz to Hiszpanki nie potrafiły sforsować defensywy rywalek. W jednej z ostatnich akcji pierwszej połowy Norweżki zdobyły w końcu gola kontaktowego i było już tylko 10:11. Trener Duenas w 29 minucie 42 sekundzie, poprosił jeszcze o czas. Okazało się to dobrym posunięciem, bo bramkę do szatni zdobyła Macarena Aquilar i pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 10:12.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęły Norweżki. Zaledwie dwie minuty wystarczyły, żeby Nora Mork, a potem Linn-Kristin Koren doprowadziły do remisu (12:12). Od tego momentu pojedynek bardzo się wyrównał, żadna z drużyn długo nie potrafiła zyskać większej przewagi. Ponownie kilkoma znakomitymi interwencjami popisały się też obie bramkarki, przy czym golkiperka Norweżek - Silje Solberg otrzymała przy okazji karę dwuminutową za niesportowe zachowanie. W 38. minucie wynik brzmiał 17:16. Od tego momentu inicjatywę stopniowo zaczęły przejmować podopieczne Thorira Hergeirssona.

W 41. minucie po kolejnym trafieniu Linn-Kristin Koren było 20:18, ale Hiszpanki tym razem zdołały jeszcze wyrównać. Nie dało się jednak nie zauważyć, że konstruowanie ataków pozycyjnych przychodziło im z coraz większym trudem. Mniej więcej na kwadrans przed końcem meczu Norweżki udokumentowały swoją przewagę nieco wyraźniej. Po celnym rzucie Betiny Riegelhuth mistrzynie olimpijskie prowadziły 23:20, a trener Hiszpanek musiał przerwać grę. Uwagi szkoleniowca niewiele pomogły, bo tuż po wznowieniu jeszcze jednego gola z lewego skrzydła dołożyła Sanne Solberg.

Na przywrócenie nadziei Hiszpankom pozostało niewiele czasu, ale okazało się to wystarczające. Iberyjki złapały drugi oddech i dzięki mozolnej pracy w 55. minucie bramkę kontaktową z rzutu karnego zdobyła Nerea Pena (26:25). Kwestia mistrzostwa Europy miała więc rozstrzygnąć się dosłownie w ostatnich fragmentach pojedynku. W 59. minucie arcyważne trafienie zaliczyła Linn-Kristin Koren, przerywając tym samym złą passę Norweżek. Ostatnim akcentem finału był jeszcze rzut karny dla Skandynawek, który przypieczętował zdobycie przez ten zespół złotych medali.

Norwegia - Hiszpania 28:25 (10:12)

Norwegia: Solberg, Sando - Riegelhuth 2, Kristiansen 1, Alstad 1, Loke 2, Breivang, Mork 7/1, Oftedal 2, Koren 10/5, Jakobsen, Herrem, Solberg 3, Wibe.