Bundesliga: Debry Północy dla Flensburga! Co za mecz Mattiasa Anderssona!

SG Flensburg-Handewitt pokonał THW Kiel w hitowym meczu 18. kolejki DKB Handball-Bundesligi. Mistrzów Niemiec niemal w pojedynkę zatrzymał fenomenalny Mattias Andersson.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Sobotni wieczór w Flens-Arenie we Flensburgu miał tylko jednego bohatera. 36-letni Mattias Andersson niemal w pojedynkę zatrzymał THW Kiel, występ w derbowym starciu przeciwko odwiecznemu rywalowi (i swojemu byłemu klubowi) kończąc z wręcz niewiarygodną statystyką 23 interwencji i aż 51-procentowej skuteczności.
Andersson od pierwszych minut dawał się we znaki ekipie Alfreda Gislasona, raz po raz broniąc rzuty kilończyków w sytuacjach wręcz nieprawdopodobnych. Wikingowie mecz zaczęli od prowadzenia 4:1, jednak Zebry szybko odrobiły straty i w 12. minucie był już remis 6:6. Druga linia kilońskiej drużyny wyglądała w sobotnim meczu imponująco. Bardzo dobrze w pierwszych minutach rywalizacji spisywało się trio Joan Canellas - Domagoj Duvnjak - Marko Vujin, a Gislason w każdej chwili mógł też skorzystać z Arona Palmarssona, Filipa Jichy i Steffena Weinholda. Cała ta plejada gwiazd w starciach z Anderssonem miała jednak poważne problemy z trafieniem do siatki, czego nie można było powiedzieć o zawodnikach Flensburga w rywalizacji z Johanem Sjostrandem.

W 25. minucie Thomas Mogensen i Holger Glandorf wyprowadzili Wikingów na prowadzenie 12:10, które w ciągu kolejnych trzech minut Mogensen i Anders Eggert powiększyli do czterech bramek. Taką przewagę gospodarze utrzymali do końca pierwszej połowy, która zakończyła się, jakże by inaczej, skuteczną interwencją Anderssona.

Po zmianie stron podopieczni Ljubomira Vranjesa bardzo szybko odskoczyli rywalom na dystans sześciu trafień i w 34. minucie prowadzili już 17:11. Blisko dziewięciominutowy impas strzelecki sprawił jednak, że Zebry zdołały wrócić do gry, korzystając na licznych przechwytach i kontratakach.
W 36. minucie Dominik Klein zmniejszył straty do trzech bramek (14:17), a pięć minut później Vujin doprowadził do stanu 17:16 dla gospodarzy. Co więcej, niespełna piętnaście sekund później Klein miał okazję do doprowadzenia do remisu, ale przegrał pojedynek z Anderssonem, co później okazało się kluczowym momentem spotkania.

Wówczas Wikingowie przełamali niemoc i w ciągu kilku minut powrócili na czterobramkowe prowadzenie, które zdołali dowieźć do końcowej syreny. Flensburg dzięki zwycięstwu zbliżył się do Zebr na dystans trzech punktów, mając jednak rozegrany jeden mecz mniej od rywali.

W pozostałych sobotnich spotkaniach ważne punkty zdobyły ekipy MT Melsungen, GWD Minden oraz HBW Balingen-Weilstetten. Swój dorobek wzbogaciło też przedostatnie TBV Lemgo, a bliskie zdobycia punktu było też SG BBM Bietigheim, któremu nie pomogło jednak aż 17 skutecznych interwencji Darko Stanicia.

18. kolejka DKB Handball Bundesligi:

SG Flensburg-Handewitt - THW Kiel 26:22 (15:11)
Najwięcej bramek: dla Flensburga - Thomas Mogensen, Lasse Svan Hansen - po 6, Holger Glandorf 5; dla Kiel - Marko Vujin 7, Aron Palmarsson 5.

VfL Gummersbach - MT Melsungen 26:32 (15:21)
Najwięcej bramek: dla Gummersbach - Julius Kühn, Florian von Gruchalla - po 6; dla Melsungen - Michael Allendorf 10, Felix Danner, Patrik Fahlgren, Michael Müller, Momir Rnić - po 4.

TSV Hannover-Burgdorf - HSV Hamburg 30:36 (12:17)
Najwięcej bramek: dla TSV - Sven-Sören Christophersen 8, Lars Lehnhoff 7, Vasko Sevaljević 5; dla HSV - Hans Lindberg 10, Pascal Hens 9, Kentin Mahe, Henrik Toft Hansen - po 5.

TBV Lemgo - HSG Wetzlar 26:26 (16:12)
Najwięcej bramek: dla Lemgo - Tim Hornke 9; Steffen Fäth 9, Kent Robin Tönnesen 5, Guillaume Joli 4.

GWD Minden - TuS N-Lübbecke 29:27 (15:13)
Najwięcej bramek: dla Minden - Arne Niemeyer 7, Aljoscha Schmidt, Aleksandar Svitlica - po 6, Dalibor Doder 5; dla Lübbecke - Drago Vuković 11, Ramon Taubo 5, Gabor Langhans 4.

Frisch Auf! Göppingen - TSG Friesenheim 33:25 (18:13)
Najwięcej bramek: dla Frisch Auf! - Dragos-Nicolae Oprea 8, Anton Halen 7, Zarko Sesum 6; dla Friesenheim - Nico Büdel, Philipp Grimm - po 5, Gunnar Dietrich 4.

HBW Balingen-Weilstetten - SG BBM Bietigheim 25:24 (12:14) Najwięcej bramek: dla Balingen - Martin Strobel 9, Alexandros Vasilakis 7; Romas Kirveliavicius 4, Andreas Blodig, Robin Haller, Marco Rentschler, Timo Salzer - po 3.