Mistrzynie Europy w półfinale - relacja z meczu Szwecja - Czarnogóra

Reprezentacja Czarnogóry mimo, że przegrywała już różnicą pięciu bramek pokonała Szwecję 30:29 i awansowała z pierwszego miejsca do półfinału mistrzostw Europy.

Reprezentacje Szwecji i Czarnogóry przed ostatnią kolejką II grupy znajdowały się na dwóch pierwszych miejscach. Było jasne, że ta ekipa która wygra, awansuje do półfinału z pierwszego miejsca. Przegrany musiał natomiast czekać na wynik spotkania Holandia - Francja. [ad=rectangle] Żaden zespół w pierwszych minutach nie potrafił wypracować sobie bezpiecznej przewagi. Po bramce Katariny Bulatović w szóstej minucie 3:2 prowadziły Czarnogórki, jednak szybko skontrowały Szwedki i już chwilę później, gdy bramką z kontrataku popisała się Jessica Hellberg było już 4:3 dla ekipy ze Skandynawii.

W końcu zaczęły dominować na boisku Szwedki. Po trafieniu Linnei Torstenson, w 12 minucie na tablicy wyników widniał rezultat 8:5. Na najwyższą, pięciobramkową przewagę Skandynawki wyszły w 28 minucie, gdy na listę strzelczyń wpisała się Jenny Alm. Ostatecznie pierwsza część spotkania zakończyła się wynikiem 18:13.

Czarnogórki, które bronią tytułu mistrzyń Europy mimo teoretycznie bardzo trudnej sytuacji nie poddały się. W ciągu dziesięciu minut zmniejszyły stratę do trzech trafień, a w 43 minucie po rzucie Jovanki Radicević z rzutu karnego, było już tylko 23:21 dla Szwedek. Ta sama zawodniczka niedługo później doprowadziła do stanu 24:23 i wszystko było możliwe.

Właśnie Radicević, a także Katarina Bulatović grały pierwsze skrzypce w czarnogórskiej ekipie i po trafieniu tej drugiej, w 52 minucie był już remis. Rozpędzone mistrzynie Europy nie dały już sobie wydrzeć zwycięstwa. Zachowały czujność w końcówce, a rzutu na wagę remisu nie wykorzystała Linnea Torstenson. Mecz zakończył się wynikiem 30:29 dla Czarnogóry, która tym samym awansowała do ćwierćfinału z pierwszego miejsca w II grupie.

Szwecja - Czarnogóra 29:30 (18:13) Szwecja: Idehn, Bundsen - Gullden 9, Torstenson 5, Blohm 4, Fogelstroem 3, Johansson 2, Hagman 2, Helleberg 2, Alm 1, Oden 1 oraz Jacobsen, Ahlm, Roberts, Agren Kary: 8 min. Karne: 4/4.

Czarnogóra: Barjaktarović, Rajcić - Radicević 9, K.Bulatović 6, Jovanović 5, Knezević 5, Mehmedović 2, Petrović 2, A.Bulatović 1 oraz Pavicević, Klikovać, Lazović, Despotović. Kary: 8 min. Karne: 7/8.

Kary: Szwecja - 8 min. (Oden 4 min., Gullden 2 min., Fogelstroem 2 min.), Czarnogóra - 8 min. (Pavicević 2 min., Bulatović 2 min., Radicević 2 min., Mehmedović 2 min.). Sędziowie: Horvath, Marton (Węgry).

Źródło artykułu: WP SportoweFakty