Norweżki lepsze w pojedynku faworytek turnieju - relacja z meczu Norwegia - Dania

Reprezentacja Norwegii w spotkaniu decydującym o 1. miejscu w grupie B pokonała Danię 27:21 (12:13). Podopieczne Thorira Hergeirssona zrobiły duży krok w kierunku półfinału mistrzostw Europy.

Sławomir Bromboszcz
Dla piłkarek ręcznych z Danii czwartkowe spotkanie było niezwykle istotne. Zespół prowadzony przez Jana Pytlicka tylko zremisował z Rumunią i w przypadku porażki z Norweżkami do fazy zasadniczej awansowałby tylko z jednym punktem, co niemal przekreśliłoby szanse tej drużyny na awans do półfinału. Niestety dla Dunek ten czarny scenariusz spełnił się.
Spotkanie bardzo dobrze rozpoczęły szczypiornistki z Danii, które po serii udanych zagrań objęły prowadzenie 4:2. W pierwszej pierwszej połowie to właśnie podopieczne Jana Pytlicka były stroną przeważającą i dyktowały warunki. W szeregach duńskiego zespołu bardzo dobrze spisywały się Ann Grete Norgaard Osterballe oraz Line Anna Ryborg Jörgensen, co sprawiło że drużyna ta na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy prowadziła 13:10. Norweżki jednak jeszcze przed przerwą odrobiły dwie bramki 12:13.

Dunki po pierwszej połowie mogły prowadzić zdecydowanie wyżej. Po zmianie stron role się odwróciły, do głosu doszły Norweżki. W szeregach tej drużyny skutecznością imponowały Linn-Kristin Riegelhuth Koren oraz Heidi Loke, które praktycznie się nie myliły. Świetnie dostępu do bramki Norweżek strzegła Silje Margaretha Solberg, która spotkanie zakończyła z blisko 50 procentową skutecznością. W 45 minucie podopieczne Thorira Hergeirssona prowadziły już 20:16 i do końca meczu kontrolowały sytuację na parkiecie. Norweżki zwyciężyły 27:21 i z kompletem punktów awansowały do fazy zasadniczej.

Norwegia - Dania 27:21 (12:13)

Norwegia: Solberg, Sando - Riegelhuth 2, Kristiansen 3/1, Alstad 2, Loke 7, Breivang 1, Mörk 3, Oftedal 1, Koren 6/3, Jakobsen 2, Herrem, Solberg.