Inauguracyjne zwycięstwo ekipy Trzech Koron - relacja z meczu Szwecja - Chorwacja

W meczu 1. kolejki grupy C ME 2014 kobiet, reprezentacja Szwecji okazała się niewiele lepsza od kadry Chorwacji, która do spółki z Węgrami organizuje tę imprezę.

Tomasz Rosiński
Na poprzednich mistrzostwach Europy lepiej zaprezentowały się Szwedki, które zajęły 8. miejsce, zaś Chorwatki uplasowały się na trzynastej pozycji.
Poniedziałkowa rywalizacja w Varaždin Arenie od początku była bardzo wyrównana, a żadnej z ekip nie udawało się wypracować bezpiecznej przewagi i po pierwszym kwadransie na tablicy świetlnej widniał remis 8:8 po trafieniu Lidiji Horvath z lewej strony boiska.

Dobrze grą szwedzkiej drużyny kierowały Izabelle Gullden oraz Ida Oden, natomiast w kadrze Chorwacji wyróżniała się tradycyjnie Andrea Penezić. Po dwudziestej minucie przyspieszyły zawodniczki ze Skandynawii, które odskoczyły rywalkom na trzy bramki (14:11 w 24. minucie). Chorwackie szczypiornistki nie zamierzały odpuszczać i na minutę oraz dwadzieścia sekund przed zakończeniem I połowy potrafiły wyrównać po celnym rzucie Katariny Jezić (16:16). Ostatecznie obydwa zespoły schodziły do szatni przy wyniku 17:17.

Po zmianie stron obraz gry nie ulegał zmianie, zaś piłkarki ręczne ze Szwecji oraz z Chorwacji ambitnie walczyły w każdej akcji (19:19 w 35. minucie). Szwedki z czasem starały się odskoczyć swoim rywalkom (24:22), ale te bardzo dobrze opanowały sztukę odrabiania strat i na piętnaście minut przez zakończeniem konfrontacji wynik wciąż był sprawą otwartą (24:24).

W decydujących momentach pojedynku sprawy w swoje ręce postanowiły wziąć Gullden oraz Hanna Fogelstrom, dzięki którym Szwecja osiągnęła w 56. minucie cztero-bramkową przewagę (30:26). Ekipa Trzech Koron nie wypuściła już takiej okazji z rąk i zapisała na swoim koncie pierwszy triumf w mistrzostwach Europy, pokonując współgospodynie imprezy 30:28.

Szwecja - Chorwacja 30:28 (17:17)

Szwecja: Bundsen, Idehn - Agren 2, Fogelstrom 2, Blohm 1, Roberts, Sand, Ahlm 1, Torstenson 2, Gullden 7, Helleberg 2, Hagman, Jacobsen 2, Oden 5, Alm 3, Johansson 3.