Faworyt górą w zaciętych derbach - relacja z meczu PE Gwardia Opole - UKS Olimp Grodków

Lider pierwszej ligi mężczyzn grupy B pokonał swojego największego rywala z regionu różnicą pięciu goli. Opolan do sukcesu poprowadził duet Remigiusz Lasoń - Filip Scepanović.

Wiktor Gumiński
Kiedy na zegarze upłynął kwadrans widowiska, wydawało się, że scenariusz środowego spotkania w hali przy ulicy Kowalskiej będzie bardzo podobny do tego, jaki zazwyczaj obowiązuje w meczach ligowych Gwardii. W pierwszych dziesięciu minutach trwała co prawda wyrównana walka, lecz później podopieczni Rafała Kuptela wrzucili wyższy bieg. Bramkę grodkowian z drugiej linii niemiłosiernie bombardował Remigiusz Lasoń, swoje trafienia dorzucił też kapitan gospodarzy Wojciech Knop.
Opolanie objęli jednak prowadzenie 10:5 głównie za sprawą znakomicie funkcjonującej obrony. Goście nie mieli kompletnie żadnego pomysłu na wypracowanie sobie czystej pozycji rzutowej. Ich akcje najczęściej kończyły się wymuszonymi próbami, a gole zdobywali oni jedynie po indywidualnych przebłyskach Tomasza  Biernata bądź Łukasza Gradowskiego. O ile drugi z nich nie grzeszył skutecznością, o tyle ten pierwszy dość mocno uprzykrzał życie przeciwnikom.

Zdecydowanie najlepszym aktorem pierwszej połowy był jednak bramkarz Olimpu, Łukasz Romatowski. Jego drużyna na półmetku rywalizacji przegrywała co prawda 9:14, ale różnica ta byłaby znacznie większa, gdyby nie kilka doskonałych parad w wykonaniu byłego golkipera... Gwardii. Sposobu na jego pokonanie nie mogło znaleźć wielu graczy opolskiego zespołu, a najsłabiej radził sobie z tym serbski rozgrywający Nenad Zeljić.

Pięciobramkowa przewaga uśpiła czujność faworyzowanych gwardzistów. W siedmiu początkowych minutach drugiej części gry zdobyli oni zaledwie jednego gola, a ich postawa była bardzo chaotyczna i niepoukładana. Grodkowianie nie omieszkali wykorzystać zaistniałej okazji. Bardzo szybko trafili do siatki rywala aż czterokrotnie (15:13), a szansy na doprowadzenie do remisu 15:15 pozbawił ich tylko i wyłącznie Adam Malcher, który wyszedł zwycięsko z dwóch kolejnych pojedynków "sam na sam" z Marcinem Biernatem.

Przerwa na żądanie wzięta przez Kuptela nie od razu przełożyła się na poprawę jakości poczynań jego zawodników. Opolska drużyna mogła jednak zawsze w kryzysowych momentach liczyć na niezawodnego Lasonia. Rozgrywający zanotował kilka bardzo ważnych trafień, dających jego ekipie niezbędny oddech i pozwalających cały czas trzymać rywala na minimalny dystans.

Po stronie Olimpu przez pełne sześćdziesiąt minut ogromne zagrożenie stanowił Tomasz Biernat, lecz ostatecznie, wraz z kolegami, nie zdołał przetrzymać decydującego naporu gospodarzy. Losy pojedynku zaczęły się rozstrzygać na korzyść Gwardii w okolicach 50. minuty, kiedy do gry włączył się Filip Scepanović. Serb w ogromnym stopniu odciążył często wykorzystywanego Lasonia, rzucając trzy niezmiernie istotne bramki. Jego gole oraz dwie wykorzystane kontry przez Roka Simica pozwoliły gospodarzom odjechać na 27:22. Ta strata okazała się już dla piłkarzy ręcznych z Grodkowa niemożliwa do odrobienia, więc opolanie zapisali na swoim koncie dziesiąte zwycięstwo w obecnym sezonie.

PE Gwardia Opole - UKS Olimp Grodków 29:24 (14:9)

Gwardia: Malcher, Buchcic - Lasoń 8, Scepanović 7, Knop 5, Simić 3, Jankowski 2, Mokrzki 1/1, Płócienniczak 1, Swat 1, Zeljić 1, Rumniak, Trojanowski