El. ME 2016: Planowe wygrane Słowenii, Hiszpanii i Szwecji, zabójcze 12 minut Trzech Koron

W sobotnich spotkaniach eliminacji ME 2016 planowe zwycięstwa odnieśli Słoweńcy, Hiszpanie oraz Szwedzi, którzy pokonali na wyjazdach odpowiednio Łotwę, Finlandię i Słowację.

Paweł Nowakowski
Jednostronny przebieg miała rywalizacja w Dobele, gdzie reprezentacja Łotwy  podejmowała czwartą drużynę MŚ 2013 - Słowenię. Ekipa Borisa Denicia od pierwszych sekund narzuciła swój styl gry, kontrolując wydarzenia na parkiecie. Już do przerwy Uros Zorman i spółka zaaplikowali rywalom 21 bramek, a najbardziej do takiego stanu rzeczy przyczynili się prawoskrzydłowi - Dragan Gajić (10/12) oraz Gasper Marguc (6/7). Po zmianie stron dominacja Słoweńców jeszcze bardziej się uwidoczniła, a podopieczni Denicia po gładkiej przeprawie zaaplikowali rywalom aż 39 bramek, ostatecznie triumfując różnicą jedenastu trafień. Rozgrywający Vive Tauronu Kielce, Uros Zorman rzucił dwie bramki, oddając przy tym trzy próby.
Znacznie lepsze wrażenie po sobie zostawili Finowie podejmujący mistrzów świata, Hiszpanów. Skandynawski zespół do przerwy przegrywał z najlepszą ekipą globu 2013 roku jedynie 15:17, bowiem fenomenalne zawody rozgrywał Teemu Tamminen (łącznie 11/14). Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego dowodzona przez Manolo Cadenasa wrzuciła jednak w drugich trzydziestu minutach wyższy bieg i rozwiała jakiekolwiek wątpliwości.

Na prawym skrzydle szalał Victor Tomas, a bardzo dobrą partię rozegrali także dwaj
rozgrywający - Jorge Maqueda i Joan Canellas, dzięki czemu trzecia drużyna styczniowych ME odniosła zdecydowanie siedmiobramkowe zwycięstwo. Obrotowy mistrzów Polski, Julen Aguinagalde nie wpisał się do meczowego protokołu.

Sobotnie mecze eliminacji ME 2016 zwieńczyła potyczka w Bratysławie, gdzie Słowacja stawiła czoła wicemistrzom olimpijskim z Londynu - Szwedom. Po pół godzinie rywalizacji pachniało niespodzianką, bowiem nasi południowi sąsiedzi toczyli niezwykle zażarty bój z ekipą Trzech Koron, a w ekipie Zoltana Heistera pierwsze skrzypce grali Tomas Urban i Oliver Rabek oraz bramkarz Teodor Paul.
Andreas Nilsson imponował skutecznością w konfrontacji ze Słowacją Andreas Nilsson imponował skutecznością w konfrontacji ze Słowacją
Słowacy tragicznie rozpoczęli jednak decydującą partię, pierwszą bramkę rzucając w... 43. minucie! Rzutową indolencję przełamał wówczas obrotowy Tomas Kopco. Sześćdziesiąt sekund wcześniej jego vis a vis Andreas Nilsson podwyższył na 25:15 dla Szwedów. Zawodnik MKB Veszprém rozegrał koncertową partię, w całym meczu rzucając dziewięć bramek - nie myląc się ani razu! Wielki wkład w wygraną Trzech Koron miał także Lukas Karlsson, autor 7 trafień.

Tym samym Szwedzi i Słoweńcy poczynili olbrzymi krok w kierunku wywalczenia przepustki na czempionat Starego Kontynentu, który za niespełna półtora roku odbędzie się na polskiej ziemi. Druga seria eliminacyjnych gier dokończona będzie w niedzielę, a elektryzująco zapowiada się kilka spotkań m.in. Austria - Niemcy czy BiH vs. Dania.

Wyniki sobotnich spotkań 2. kolejki eliminacji do ME 2016

Grupa 3
Łotwa - Słowenia 28:39 (13:21)
Najwięcej bramek: dla Łotwy - Aivis Jurdzs 7, Dainis Kristopans 6; dla Słowenii - Dragan Gajić 10, Gasper Marguc 6, Klemen Cehte, Luka Zvizej - po 5.

Słowacja - Szwecja 23:33 (15:16) Najwięcej bramek: dla Słowacji - Tomas Urban 7, Oliver Rabek 5, Michal Kopco 4; dla Szwecji - Andreas Nilsson 9, Lukas Karlsson 7,

El. ME 2016: Grupa 3

M Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Szwecja 6 5 1 0 182:134 11
2 Słowenia 6 4 1 1 185:149 9
3 Łotwa 6 2 0 4 133:182 4
4 Słowacja 6 0 0 6 130:165 0

Grupa 7 Finlandia - Hiszpania 27:34 (15:17) Najwięcej bramek: dla Finlandii - Teemu Tamminen 11; dla Hiszpanii - Jorge Maqueda, Victor Tomas - po 7, Joan Canellas 6.

El. ME 2016: Grupa 7

1 Hiszpania 6 5 0 1 184:132 10
2 Niemcy 6 5 0 1 172:145 10
3 Austria 6 2 0 4 148:161 4
4 Finlandia 6 0 0 6 126:192 0