Turniej w Umag: Niemki rozbite po przerwie! Fenomenalny mecz Byzdry

Po kapitalnej drugiej połowie spotkania reprezentantki Polski rozbiły Niemki 33:24 (12:14), odnosząc drugie zwycięstwo podczas turnieju w Umag. 11 bramek dla Biało-czerwonych zdobyła Kinga Byzdra!

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Sobotnie spotkanie z niemiecką drużyną kończyło występy polskich szczypiornistek podczas turnieju w Chorwacji. Biało-czerwone po zdecydowanej porażce z gospodyniami w pierwszym dniu zmagań w piątek zrehabilitowały się w świetnym stylu, zasłużenie triumfując nad wicemistrzyniami świata, Serbkami. Do sobotniej potyczki z naszymi zachodnimi sąsiadkami drużyna Kima Rasmussena przystępowała więc pozytywnie nastawiona.

Początek meczu nie należał jednak do naszych zawodniczek. Wynik spotkania otworzyła Laura Steinbach i choć wkrótce nasze zawodniczki za sprawą trafieńKlaudii Pielesz, Iwony Niedźwiedź oraz Moniki Stachowskiej wyszły na prowadzenie 3:2 (4 min.), to inicjatywa była po stronie rywalek. Już w pierwszych minutach kilkukrotnie między słupkami niemieckiej bramki pokazała Clara Woltering, a w ofensywie szalała Steinbach.
Lewa rozgrywająca reprezentacji Niemiec nie miała większych problemów z regularnym przebijaniem się przez blok naszych zawodniczek i wpisywaniem na listę strzelczyń. W 16. minucie jej kolejna bramka wysunęła rywalki na prowadzenie 8:6, a dwie minuty później Svenja Huber powiększyła przewagę Niemek do trzech trafień (10:7). Biało-czerwone długo nie mogły znaleźć recepty na grę rywalek (w 22. minucie było już nawet 8:12), przed przerwą przełamały jednak niemoc i zdołały zmniejszyć straty do dwóch bramek (12:14).

Dobry fragment gry w końcówce pierwszej połowy najwidoczniej podbudował nasze zawodniczki, które fenomenalnie rozpoczęły drugą część spotkania. Dwie szybkie bramki zdobyły Kinga Byzdra i Karolina Kudłacz, natychmiast wręcz doprowadzając do remisu 14:14, a wkrótce kolejne trafienie Kudłacz i gol Kingi Grzyb wysunęły nas na prowadzenie 16:14. Zaskoczone Niemki kompletnie nie potrafiły zareagować na szybką grę Polek, co wkrótce przełożyło się na wynik meczu.

Koncertową partię w drugiej linii naszej ekipy rozgrywała Byzdra. Rozgrywająca Buducnostii Podgorica świetnie dowodziła grą Biało-czerwonych, jednocześnie na swoje barki biorąc ciężar zdobywania bramek. Dobre zmiany dały również Grzyb i Kudłacz, a z dobrej strony w bramce pokazała się Małgorzata Gapska. Niemki zaś systematycznie traciły dystans do naszego zespołu.

W 43. minucie po serii trafień Grzyb i Byzdry Polki wygrywały już 22:16, a w ciągu sześciu kolejnych minut ich przewaga wzrosła do ośmiu bramek (26:18). Niemki próbowały jeszcze gonić wynik - do odrabiania strat poderwała je Nadia Nadgomaja oraz Kerstin Wohlbold, ale to nasze zawodniczki dyktowały warunki gry. W 54. minucie bramka Aliny Wojtas wysunęła Biało-czerwone na prowadzenie 29:20 i było "po meczu".

Do końca spotkania nasze szczypiornistki spokojnie kontrolowały już przebieg rywalizacji, nie pozwalając przeciwniczkom na odrobienie choćby jednej bramki. Biało-czerwone ostatecznie triumfowały 33:24, drugą połowę zwyciężając różnicą aż jedenastu trafień (21:10)! Najskuteczniejsza w naszych barwach Byzdra zdobyła właśnie 11 bramek.

Polki rywalizację w Umag zakończyły ostatecznie na 2. miejscu, ustępując jedynie gospodyniom, które w sobotę pokonały Serbki 31:26. Chorwatki do zapewniania sobie triumfu w zmaganiach potrzebowały właśnie zwycięstwa, w przypadku każdego innego wyniku to Biało-czerwone zajęłyby najwyższe miejsce na podium.

Turniej w Umag był jednym ze sprawdzianów przed grudniowymi Mistrzostwami Europy 2014. Polki wystąpią w grupie A, gdzie za rywalki mieć będą Węgierki, Rosjanki i Hiszpanki. Mecze pierwszej fazy grupowej nasza kadra rozgrywać będzie w Gyor.

Niemcy - Polska 24:33 (14:12)

Niemcy: Woltering, Schulke - Nadgomaja 5, Steinbach 5 (1/1), Wohlbold 5, S. Muller 3, Althaus 2, Geschke 2, Huber 2, Augsburg, Klein, Loerper, Minevskaja, A. Muller, Naidzinavicius, Zapf.