ME 2014 do lat 18: Wielkie widowisko w finale, Francuzi ze złotem

Szczypiorniści reprezentacji Francji pokonali Węgrów i zostali mistrzami Europy do lat 18. W wielkim finale Trójkolorowi zwyciężyli 33:30 (16:18). Brąz przypadł Hiszpanom.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Niedziela była ostatnim dniem zmagań podczas mistrzostw Europy do lat 18 w Gdyni i w Gdańsku. Po jedenastu dniach zmagań dwa finałowe starcia wskazały końcową klasyfikację i medalistów czempionatu w Polsce.

Mistrzowski tytuł po niezwykle emocjonującym spotkaniu wywalczyli szczypiorniści reprezentacji Francji. Trójkolorowi, których trenerem był mistrz świata z 1995 roku Eric Qunitin, a w sztabie znajdowali się również Didier Dinart i Douda Karaboue niespodziewanie pokonali faworyzowanych Węgrów, którzy do czasu meczu finałowego byli jedyną niepokonaną drużyną turnieju.
W szereg jednego z sześciu wcześniejszych zwycięstw Madziarów wszedł również aż ośmiobramkowy triumf nad Francuzami w I fazie turnieju, nic więc dziwnego, że przed startem niedzielnego finału Węgrzy byli pewni siebie. Trójkolorowi od pierwszych minut dzielnie dotrzymywali jednak rywalom kroku, co jakiś tylko czas pozwalając Madziarom na odskoczenie na dystans dwóch trafień.

W drugiej połowie podopieczni trenera Quintina zaczęli coraz odważniej dochodzić do głosu, niekiedy nawet wysuwając się na delikatne prowadzenie. Świetnie w bramce spisywał się Julien Meyer, grą drugiej linii rozsądnie dyrygował filigranowy Aymeric Minne, a na kole nie do powstrzymanie był potężny Ludovic Fabregas.

Wspomniane trio w kluczowym momencie spotkania przechyliło szalę zwycięstwo na korzyść Francuzów. Na kwadrans przed końcem meczu Węgrzy wygrywali jeszcze różnicą dwóch bramek (26:24), dwie interwencje Meyera oraz trafienia Minne i Malvyna Richardsona wysunęły w 51. minucie Trójkolorowych na prowadzenie 29:27. Kiedy siedem minut później Minne dołożył kolejną bramkę powiększając przewagę swojego zespołu do trzech trafień, było już jasne, że to Francuzi zostaną mistrzami Europy.

Rozegrane wcześniej spotkanie o 3. miejsce pomiędzy reprezentacjami Hiszpanii i Danii nie dostarczyło tylu emocji. Po wyrównanych pierwszych dziesięciu minutach Iberyjczycy wrzucili wkrótce wyższy i ze stanu 3:3 wyszli na prowadzenie 10:3. To ustawiło wynik rywalizacji i do końca pierwszej połowy podopieczni Alberto Suareza spokojnie kontrolowali wydarzenia na parkiecie.

Po zmianie stron Duńczycy rzucili się jeszcze do szaleńczej pogoni, zmniejszając nawet straty z dziesięciu do pięciu bramek, rozważna gra Hiszpanów połączona ze skutecznością Daniela Dujshebajewa (syn Talanta Dujszebajewa) i interwencjami Xoana Ledo zapewniły jednak wygraną hiszpańskiej drużynie.