ME 2014 do lat 18: Węgrzy już w półfinale, Hiszpanie o krok od czwórki

Reprezentacja Węgier została pierwszym półfinalistą Mistrzostw Europy 2014 do lat 18 w Polsce. O krok od powtórzenia wyników Madziarów są Hiszpanie, którzy we wtorek pokonali Szwecję 26:20.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

II runda - grupa M1:

Hiszpańska drużyna, dowodzona przez trenera Alberto Suareza, od pierwszych minut dyktowała warunki spotkania z dopingowanymi przez sporą grupę kibiców Szwedami. W 9. minucie meczu ekipa z Półwyspu Iberyjskiego prowadziła 5:2, przed przerwą powiększając przewagę do stanu 13:8. W drugiej połowie Hiszpanie spokojnie kontrolowali wydarzenia, a ekipie Trzech Koron nie pomógł nawet obecny na trybunach Staffan Olsson.
Dzięki wygranej hiszpańskiej drużynie do awansu do półfinału wystarczy nawet nieznaczna porażka w środowym meczu ze Szwajcarią. Helweci, którzy wyrośli na największą niespodziankę turnieju, we wtorek w dramatycznych okolicznościach pokonali Duńczyków, decydującą bramkę zdobywają na pięć sekund przed końcową syreną (27:26). Szwajcaria - Dania 27:26 (15:15) Szwecja - Hiszpania 20:26 (8:13) Dania - Szwecja / 20.08.2014, godz. 17:00 Hiszpania - Szwajcaria / 20.08.2014, godz. 19:00

M Drużyna M Z R P Bramki +/- Pkt
1 Hiszpania 2 2 0 0 53:45 +8 4
2 Szwecja 2 1 0 1 49:51 -2 2
3 Szwajcaria 2 1 0 1 52:55 -3 2
4 Dania 2 0 0 2 51:54 -3 0

II runda - grupa M2:

Zwycięstwo nad Niemcami, połączone z triumfem Francji nad Polską, zapewniło reprezentacji Węgier awans do najlepszej czwórki czempionatu jeszcze przed środowym meczem z biało-czerwonymi. Madziarzy we wtorek nie dali najmniejszych szans Bundesteamowi. Podopieczni Christiana Schwarzera co prawda rywalizację zaczęli od stanu 4:2, ale wkrótce Węgrzy dorzucili dziewięć bramek z rzędu (11:4) i pozbawili rywali złudzeń.

ME 2014 do lat 18: Francuzi za mocni, Polacy bez szansWęgry - Niemcy 30:20 (16:9) Francja - Polska 34:18 (19:10) Niemcy - Francja / 20.08.2014, godz. 17:00 Polska - Węgry / 20.08.2014, godz. 19:00

1 Węgry 2 2 0 0 64:46 +18 4
2 Francja 2 1 0 1 60:52 -1 2
3 Niemcy 2 1 0 1 51:52 +8 2
4 Polska 2 0 0 2 40:65 -25 0

Miejsca 9-16 - grupa I1:

Wśród drużyn walczących o miejsca 9-16 poważny krok w kierunku awansu na mistrzostwa świata (uzyskają go zespoły z miejsc 9-10) wykonali Islandczycy. Co prawda szczypiorniści z kraju gejzerów starcie z Rosjanami rozpoczęli fatalnie, do przerwy przegrywając 17:20, lecz w drugiej połowie rozbili przeciwnika, w całym spotkaniu triumfując 40:36.

W drugim meczu grupy I1 pierwsze zwycięstwo podczas mistrzostw zanotowali Macedończycy, którzy po bardzo zaciętym starciu ograli Serbów (23:20). Ze względu na porażkę serbskie Orły mają już tylko matematyczne szanse na awans do mistrzostw świata.

Serbia - Macedonia 20:23 (9:9) Islandia - Rosja 40:36 (17:20) Macedonia - Islandia / 20.08.2014, godz. 13:00 Rosja - Serbia / 20.08.2014, godz. 15:00

M Drużyna M Z P M Bramki +/- Pkt
1 Islandia 2 2 0 0 69:60 +9 4
2 Macedonia 2 1 0 1 53:51 +2 2
3 Rosja 2 1 0 1 67:70 -3 2
4 Serbia 2 0 0 2 44:52 -8 0

Miejsca 9-16 - grupa I2:

W grupie I2 wtorkowa rywalizacja rozpoczęła się od premierowego triumfu Rumunii, która zasłużenie pokonała najsłabszą ekipę mistrzostw, Czechów. Drugie spotkanie grupowe między Chorwatami a Białorusinami zakończyło się natomiast podziałem punktów.

Rumunia - Czechy 30:25 (14:11) Chorwacja - Białoruś 31:31 (15:15) Czechy - Chorwacja / 20.08.2014, godz. 13:00 Białoruś - Rumunia / 20.08.2014, godz. 15:00

1 Chorwacja 2 1 1 0 72:57 +15 3
2 Białoruś 2 1 1 0 61:58 +3 3
3 Rumunia 2 1 0 1 56:66 -10 2
4 Czechy 2 0 0 2 52:60 -8 0