ME U-20: Ogromna dramaturgia w wielkim finale, reprezentacja Niemiec ze złotym medalem

Reprezentacja Niemiec wywalczyła tytuł młodzieżowego mistrza Europy, w wielkim finale pokonując Szwedów 26:24 (13:11). Czempionat Starego Kontynentu odbywał się w dniach 24.07-3.08 w Austrii.

Paweł Nowakowski
Wielki finał mistrzostw Starego Kontynentu kapitalnie rozpoczęli nasi zachodni sąsiedzi, w siódmej minucie meczu prowadząc już 4:0. Ekipa Trzech Koron premierowe trafienie zdobyła dopiero w 9. minucie pojedynku! Skandynawowie notowali sporo prostych strat, w dodatku bardzo dobrze funkcjonowała niemiecka defensywa, nie pozwalając na owocną współpracę zwłaszcza z obrotowym. Gdy w 17. minucie na 8:4 rzucił Paul Drux o czas poprosił opiekun szwedzkiej kadry.
Przerwa z początku niewiele pomogła drużynie Trzech Koron. Szwedzi niemiłosiernie męczyli się w ataku pozycyjnym, ponadto zmarnowali liczne okazje do doścignięcia rywali. Kiedy 24. minucie Fabian Wiede podwyższył na 12:7 dla Niemców, wydawało się, że ci z bezpieczną zaliczką udadzą się na przerwę.

Efekty zaczynała przynosić jednak agresywna obrona na 9 metrze, której Niemcy nie potrafili sforsować. Szwedzi bezlitośnie wykorzystali rzutową indolencję przeciwnika i w raptem 120 sekund rzucili trzy bramki z rzędu. Chwilę później o czas dla swojej drużyny tym razem poprosił trener Niemców. Półtora minuty przed przerwą mogło być już tylko 11:12, lecz z linii 7 metrów pomylił się Niklas Mork. Ostatecznie do szatni z dwubramkową zaliczką schodziła niemiecka reprezentacja, co zwiastowało ogrom emocji w drugiej odsłonie.

Szwedzcy szczypiorniści w oka mgnieniu rzucili kontaktowe trafienie, lecz później bieg wydarzeniom na parkiecie dyktowali Niemcy na niespełna dwadzuieścia minut przed zakończeniem meczu mając cztery bramki przewagi - 20:16 (42'). Szczególne wrażenie robiła współpraca z obrotowym, Jannikiem Kohlbarcherem.

Noweg ducha w zespół Trzech Koron swoimi paradami tchnął Thulin, a w 47. minucie dzięki skutecznie egzekwowanemu rzutowi karnemu  na tablicy wyników po bramce było już tylko 20:21. Na siedem minut przed końcem Skandynawowie dopięli wreszcie swego i  doprowadzili do remisu, by 180 sekund później za sprawą prawoskrzydłowego Emila Anderssona wyjść na  prowadzenie - 24:23.

Sytuacja na parkiecie zmieniała się jak w kalejdoskopie, a niespełna dwie minuty przed końcą po udanej paradzie Christphera Rudecka na prowadzenie wyszli Niemcy. Jak się okazał był to decydujący moment finałowej konfrontacji. Z lewego rozegrania celu chybił szwedzki szczypiornista, a tuż przed końcową syreną wynik na 26:24 ustalił niemiecki lewoskrzydłowy.

To druga wygrana Niemców ze Szwedami na młodzieżowych ME w Austrii. Wcześniej obie ekipy mierzyły się ze sobą w II rundzie, wówczas nasi zachodni sąsiedzi triumfowali 28:25. Brązowe medale przypadły Hiszpanom, którzy w meczu o 3. miejsce pokonali Duńczyków 29:27.

Szwecja - Niemcy 24:26 (11:13)

Szwecja: Thuinn (2/10 - 20%), Svennberg (9/27 - 33%) - Mork 5, Stenberg 4, Ekman 3, Hallen 3, Konradsson 3, Olsson 3, Zetermann 2, Lindgren 1, Florander, Fingren, Tollbring.