Derby dla Chrobrego, Gwardia na czele stawki - po 1. dniu Memoriału im. Ryszarda Matuszaka

Piątek był pierwszym dniem jubileuszowego XX Memoriału im. Ryszarda Matuszaka, który rozgrywany jest w Głogowie. W najciekawszym spotkaniu w debrach Dolnego Śląska gospodarze pokonali Zagłębie Lubin.

Sabina Szydłowska
W pierwszy dzień zawodów rozegrano dwa mecze. Na inaugurację turnieju organizatorzy zaplanowali derbowy pojedynek, którzy przyciągnął do głogowskiej hali sporą grupę kibiców, gdyż starcia rywali zza miedzy bez względu na rangę spotkania zawsze wzbudzają sporą dawkę emocji.
Mecz stał na wyrównanym poziomie, a żadna z drużyn nie mogła wypracować sobie większej niż 2-3 bramki przewagi. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem remisowym. W drugiej odsłonie obrazy gry nie uległ zmianie. W końcowych minutach Chrobry zdołał wyjść na prowadzenie 29:26 i wydawało, iż spokojnie zainkasuje wygraną. Miedziowi jednak nie składali broni i doprowadzili do wyrównania. Jednak ostatnie słowo należało do gospodarzy, a dokładniej do Wiktora Kubały, który na trzy sekundy przed syreną kończącą mecz zdobył zwycięskie trafienie dla Chrobrego.

W drugim polsko - czeskim pojedynku po wyrównanej pierwszej połowie, po przerwie ekipa Gwardii wyraźnie przejęła inicjatywę na parkiecie. Przez całe 30 minut straciła zaledwie 6 bramek, trafiając przy tym do siatki rywali prawie trzykrotnie razy więcej. Sporą zasługą tego okazała się postawa w bramce Adama Malchera, który rozegrał kapitalne zawody. Ostatecznie opolanie, którzy w najbliższych rozgrywkach występować będą na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej wyraźnie pokonali zespół z Jicina. Jedenastobramkowe zwycięstwo pozwoliło im uplasować się na czele tabeli po pierwszym dniu zmagań w głogowskich zawodach.

Dla trenerów była to pierwsza okazja do wdrażania i próbowania nowych ustawień w swoich drużynach z zawodnikami, którzy w letnim okienku transferowym zasilili szeregi poszczególnych ekip. Ponadto do składu lubińskiej siódemki po kontuzji i długotrwałej rehabilitacji wrócił Dawid Przysiek.