Wielka metamorfoza i historyczny triumf Wikingów! - relacja z meczu SG Flensburg-Handewitt - THW Kiel

W wielkim finale 5. edycji Final Four Ligi Mistrzów SG Flensburg-Handewitt pokonał THW Kiel 30:28 (14:16). To historyczny triumf Wikingów w najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywkach w Europie.

Paweł Nowakowski
Po raz pierwszy w Final Four Ligi Mistrzów doszło do wewnątrz-niemieckiego finału. Co więcej było to starcie derbowe, bowiem rywalizacja Wikingów z Zebrami od zarania dziejów nazywana jest Derbami Północy. Decydujące starcie świetnie rozpoczęło THW Kiel. Podopieczni Alfreda Gislasona od pierwszych sekund w defensywie grali z wysuniętym na "jedynce" Filipem Jichą. Manewr islandzkiego szkoleniowca mistrzów Niemiec dawał świetne rezultaty - SG Flensburg-Handewitt miał bowiem olbrzymie problemy ze sforsowaniem defensywy Zebr.
Ponadto udanie w mecz wprowadził się serbski bombardier Marko Vujin, a po kapitalnym trafieniu Arona Palmarssona w 7. minucie było już 4:1 dla THW. Kilończycy udanie natarcia przeprowadzali także w osłabieniu, fenomenalnie rozprowadzając zabójcze w skutkach kontrataki, w których królowali Gudjon Valur Sigurdsson i Niclas Ekberg. Kiedy Aron Palmarsson wykończył kontrę w 11. minucie, podwyższając na 8:3 - o czas poprosił opiekun Wikingów, Ljubomir Vranjes.

Po przerwie trzecia drużyna Bundesligi zmieniła system obrony, podwyższając pod Jichę i Palmarssona, ale na niewiele się to zdało, bowiem ekipa z Campushalle wciąż biła głową w mur. Jakby tego było mało między słupkami świetną partię rozgrywał Johan Sjostrand i w 19. minucie na tablicy wyników Zebry miały już sześć bramek przewagi!

Końcówka pierwszej odsłony należała jednak do Flensburga, a sygnał do odrabiania strat dał Wikingom Mattias Andersson. Po kontrataku zwieńczonym przez Andersa Eggerta, na 180 sekund przed syreną oznajmiającą koniec pierwszej partii - obie drużyny dzieliły raptem dwa trafienia. Flensburg zdołał wrócić do gry, a do przerwy na tablicy wyników w Lanxess Arenie było tylko 16:14 na korzyść THW. Do szatni kilończycy mogli schodzić jednak z trzema bramkami zaliczki, lecz już po końcowej syrenie po rzucie Palmarssona piłka trafiła w poprzeczkę.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Od początku drugiej odsłony kibice byli świadkami pasjonującej wymiany ciosów, lecz z każdą chwilą wydarzenia na parkiecie zaczęli dominować gracze Flensburga. Między słupkami koncertowe zawody rozgrywał Andersson (w całym meczu aż 23 skuteczne interwencje!), a akcje ofensywne świetnie napędzał Thomas Mogensen. Po jego trafienu w 37. minucie Wikingowie doprowadzili do remisu, by chwilę później po wykończonej "wrzutce" przez Eggerta, wyjść na prowadzenie.

Ponadto z drugiej linii uaktywnił się Holger Glandorf i w 45. minucie trzecia ekipa Bundesligi sezonu 2013/14 prowadziła 23:20! Flensburg grał jak natchniony, a wybornie funkcjonowała defensywa Wikingów dowodzona przez Tobiasa Karlssona. Kilończycy byli w podbramkowej sytuacji i widząc to Alfred Gislason dokonał kilku roszad, na parkiet desygnując Andreasa Palickę i Waela Jallouza.

Mistrzowie Niemiec po bramkach Jallouza i Christiana Zeitza złapali kontakt z rywalem, ale ich radość nie trwała zbyt długo. Gracze Vranjesa prezentowali niezwykle kombinacyjny handball i z łatwością wypracowywali sobie sytuacje rzutowe, pięć minut przed końcem prowadząc 28:25. Nadzieje na odrobienie strat wlało w serca THW Kiel wykluczenie dla Jacoba Heinla, lecz Wikingowie osłabienie przetrwali wzorowo.

Newralgiczny moment miał miejsce 2,5 minuty przed końcem. Na 30:28 rzucił Glandorf, a parę chwil później rzut Palmarssona obronił Andersson. Czas wziął Vranjes, z drugiej linii huknął Steffen Weinhold, ale piłka obiła słupek. Następnie udaną interwencją na wagę historycznego triumfu w Lidze Mistrzów popisał się Andersson, ponownie zatrzymując rzut Palmarssona i sensacja stała się faktem!

Flensburg okazał się "czarnym koniem" jubileuszowej 5. edycji Final Four i w swoim trzecim finale Champions League w historii zdobył po raz pierwszy najcenniejsze klubowe trofeum Starego Kontynentu. W sezonie 2003/04 lepsi od Wikingów okazali się gracze Celje Pivovarnej Lasko, z kolei przed siedmioma laty triumf święciło... THW Kiel. Tytuł najbardziej wartościowego zawodnika turnieju finałowego powędrował do Islandczyka Arona Palmarssona.

SG Flensburg-Handewitt - THW Kiel 30:28 (14:16)

SG Flensburg-Handewitt: Andersson - Eggert 7/1, Svan Hansen 7, Glandorf 5, Mogensen 4, Weinhold 4, Gottfridsson 2, Heinl 1, Knudsen, Karlsson, Radivojević.