Skromna zaliczka Akademiczek - relacja z meczu Energa AZS Koszalin - Start Elbląg

W rozegranym w piątek pierwszym spotkaniu dwumeczu, którego stawką jest 5. miejsce w PGNiG Superlidze szczypiornistki Energii AZS Koszalin pokonały przed własną publicznością Start Elbląg.

Sławomir Bromboszcz
Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej gry, później jednak zarysowała się przewaga koszalińskich Akademiczek. W bramce kilkoma znakomitymi interwencjami popisała się Izabela Czarna, a w ataku prym wiodła Sylwia Lisewska. Pozwoliło to gospodyniom piątkowych zawodów wypracować trzybramkowe prowadzenie 7:4. Wydawało się, że koszalinianki będą w tym spotkaniu dyktować warunki, jednak szczypiornistki Startu nie zamierzały dawać za wygraną. Po tym jak skutecznych rzutem z linii siedmiu metrów popisała się Kinga Grzyb z przewagi gospodyń nie pozostało nic 8:8. Zacięta walka trwała do końca pierwszej połowy. Akademiczki do szatni zeszły z zaliczką jednego trafienia 14:13.
Szczypiornistki AZS-u, w perspektywie spotkania rewanżowego w Elblągu, w drugiej połowie musiały zaprezentować się jeszcze lepiej, by myśleć o zakończeniu rozgrywek na 5. miejscu. Po zmianie stron koszalinianki szybko powiększy swoje prowadzenie. Na parkiecie ponownie najaktywniejsze były Izabela Czarna i Sylwia Lisewska - 16:13. Akademiczkom w piątkowym spotkaniu przydarzyły się jednak przestoje, wystarczyło kilka nieudanych akcji, by piłkarki ręczne z Elbląg odrobiły Straty. Po trafieniu Joanny Wagi był remis 16:16. Zespół z Elbląga zdołał nawet objąć prowadzenie po trafieniu reprezentacyjnej skrzydłowej Katarzyny Koniuszaniec  20:19.

Decydujący dla losów spotkania okazały się ostatnie minuty. W rozstrzygających fragmentach meczu lepiej zaprezentowały się gospodynie, wspierane przez swoich kibiców. Szczypiornistki Startu miały okazję, by spotkanie zakończyć nawet remisem, jednak ponownie na wysokości zadania stanęła Izabela Czarna. Akademiczki nie zmarnowały swojej szansy i w końcówce spotkania wypracowały trzybramkową zaliczkę 30:27. Przy tak wyrównanej rywalizacji to spora przewaga.

Spotkanie rewanżowe rozegrane zostanie 17 maja o godz. 16.00 w Elblągu. O losach 5. miejsca zadecyduje korzystny bilans dwumeczu.

Energa AZS Koszalin - Start Elbląg 30:27 (14:13)

Energa: Czarna, Borkowska - Lisewska 9, Matuszczyk 7, Kobyłecka 5, Muchocka 4, Błaszczyk 2, Odrowska 2, Chmiel 1, Bilena, Garović, Koprowska, Nowicka, Oreszczuk.

Start: Kędzierska - Waga 7, Wolska 5, Grzyb 4, Koniuszaniec 4, Cekała 3, Aleksandrowicz 3, Zoria 1, Jałoszewska, Jędrzejczyk, Karwecka, Klonowska, Sądej, Szymańska.

Sędziowie: Godzina-Kamrowski. Delegat: Krzysztof Manyś.