Vistal rozbity, spacer Zagłębia do finału - relacja z meczu Vistal Gdynia - KGHM Metraco Zagłębie Lubin

Trzecie zwycięstwo w rywalizacji z Vistalem Gdynia odniosły szczypiornistki KGHM Metraco Zagłębia Lubin. Miedziowe w sobotę zwyciężyły w Gdyni 28:21 i przypieczętowały awans do finału play-offów.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Podopieczne Bożeny Karkut losy sobotniego spotkania rozstrzygnęły już w trakcie pierwszego kwadransa. Osłabiony brakiem Karoliny Kalskiej i Ines Khouildi Vistal co prawda rozpoczął mecz od prowadzenia 3:1, ale wąska ławka i konieczność gry zawodniczkami rezerwowymi sprawiły, że KGHM Metraco Zagłębie szybko uzyskały przewagę, której nie oddały do końcowego gwizdka.

W 11. minucie Iwona Niedźwiedź wyprowadziła jeszcze gdynianki na prowadzenie 4:3, jednak siedem kolejnych trafień padło łupem przyjezdnych i w 18. minucie Zagłębie wygrywało już 10:4. Kapitalne zawody od pierwszych minut rozgrywała Karolina Semeniuk-Olchawa, która karciła rywalki w kontratakach. Nieźle spisywały się też pozostałe dwie rozgrywające Joanna Obrusiewicz i Klaudia Pielesz, trener Karkut nie mogła mieć ponadto uwag do dyspozycji Moniki Maliczkiewicz.
Na osobną uwagę zasługuje praca w defensywie duetu Vanessa Jelić - Anna Pałgan, który całkowicie wyłączył z gry Patrycję Kulwińską i bardzo konsekwentnie i umiejętnie odcinał od gry Niedźwiedź. W efekcie Miedziowe spokojnie kontrolowały wynik rywalizacji i tuż przed końcem pierwszej połowy powiększyły przewagę do dziewięciu bramek (15:6), tak naprawdę ustalając już wynik spotkania.

Vistal wraz ze startem drugiej połowy rzucił się jednak niespodziewanie do odrabiania strat. Kilka skutecznych interwencji zanotowała Małgorzata Gapska, z indywidualnymi akcjami przebiły się Katarzyna Janiszewska oraz Niedźwiedź i w 40. minucie gdynianki przegrywały już tylko 14:18. Podopieczne Jensa Steffensena na chwilę uwierzyły, że losy rywalizacji mogą zostać jeszcze odmienione, Zagłębie jednak z zimną krwią wkrótce uspokoiło grę.

Miedziowe w 45. minucie powróciły na sześciobramkowe prowadzenie, a chwilę później Orbusiewicz powiększyła ich przewagę o jeszcze jedno trafienie. Do końca meczu zawodniczki trener Karkut kontrolowały już wydarzenia na parkiecie, ostatecznie triumfując 28:21 i pieczętując awans do finału play-offów. Vistal czeka teraz walka o brązowy medal mistrzostw kraju.

Vistal Gdynia - KGHM Metraco Zagłębie Lubin 21:28 (6:15)

Vistal: Gapska - Janiszewska 8, Niedźwiedź 7, Galińska 4, Pawłowska 1, Zych, Dorsz, Kozłowska, Kulwińska, Andrzejewska 1.

Zagłębie: Maliczkiewicz - Załęczna 1, Pałgan 4, Semeniuk-Olchawa 9, Obrusiewicz 7, Jelić 1, Lalewicz 1, Bader 1, Piechnik, Jochymek, Pielesz 4.

Sędziowali: Bartosz Leszczyński oraz Marcin Piechota (Płock).