Chorwacka klątwa trwa, Polacy poza półfinałem - relacja z meczu Polska - Chorwacja

W decydującym o losach awansu do półfinału Mistrzostw Europy 2014 meczu reprezentacja Polski przegrała z Chorwacją 28:31 (15:14). O porażce biało-czerwonych zadecydował fatalny kwadrans po przerwie.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
- Chorwaci to niezwykle utytułowany i doświadczony zespół. Tak naprawdę w ich drużynie nie ma słabych punktów. Wykorzystują każdy błąd, a do tego grają taką cwaniacką piłkę ręczną, bardzo przemyślaną i niewygodną. Na pewno mają od nas większe doświadczenie na arenie międzynarodowej i są faworytem - mówił przed środowym spotkaniem były kołowy polskiej reprezentacji, Artur Siódmiak. To właśnie jeszcze w czasach, kiedy "Król Artur" był ostoją naszej defensywy po raz ostatni udało się nam pokonać Chorwatów, tryumfując podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Od tego czasu górą w każdym z trzech kolejnych spotkań byli rywale. Początek środowej rywalizacji w Aarhus pozwalał nam jednak wierzyć, że przełamanie złej passy może nastąpić już podczas duńskiego czempionatu.

Polacy świetnie rozpoczęli spotkanie, w 4. minucie wychodząc na prowadzenie 3:1. Od pierwszych minut bardzo dobrze spisywaliśmy się w ataku pozycyjnym, umiejętnie też korzystaliśmy na błędach rywali i w efekcie wkrótce za sprawą Bartosza Jureckiego powiększyliśmy przewagę do trzech trafień (5:2). Jedynym naszym problemem mogła być przeciętna gra w defensywie, którą na poważny sprawdzian wystawiał w każdej akcji Domagoj Duvnjak.

Środkowy rozgrywający Chorwatów od samego początku świetnie współpracował z Igorem Vorim, często też kapitalnie dogrywał piłkę do nieomylnych wręcz skrzydłowych, Manuela Strleka i Ivana Cupicia. Podopieczni Slavko Goluzy za sprawą lidera swojej drugiej linii odrobili straty błyskawicznie, korzystając jednocześnie na wykluczeniu Mariusza Jurkiewicza. W 16. minucie Hrvatska wyszła zaś na pierwsze prowadzenie, oczywiście za sprawą będącego w kapitalnej formie Duvnjaka.

Biało-czerwoni przed przerwą odzyskali jednak przewagę, neutralizując ofensywne poczynania szalejącego Duvnjaka i chorwackich skrzydłowych. Po atomowym rzucie Michała Jureckiego wygrywaliśmy w 23. minucie 12:10, dwie minuty później Piotr Chrapkowski powiększył naszą przewagę do trzech trafień (14:11). Rywale przed przerwą zniwelowali co prawda część strat, ale nie zmieniło to faktu, że gra naszego zespołu zasługiwała na spore słowa uznania.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas.

Jedynym mankamentem w grze Polaków była malejąca w końcówce pierwszej ME 2014: Islandia rywalem Polaków w meczu o 5. miejsce, Francja - Hiszpania pierwszym półfinałem połowy skuteczność. Tylko z linii szóstego metra aż trzykrotnie w dogodnych sytuacjach obijaliśmy przeciętnie grającego Mirko Alilovicia, nie wykorzystaliśmy też jednego rzutu karnego. Brak skuteczności i błędy własne miały na początku drugiej części meczu zostać bezlitośnie wykorzystane przez rywali.

Chorwaci po zmianie stron zaczęli bronić systemem 5:1, co poważnie utrudniało nam rozgrywanie ataku pozycyjnego. Proste straty skutkowały zaś błyskawicznymi kontratakami, a w tych nieomylny był Manuel Strlek. Hrvatska szybko doprowadziła do wyrównania, a wkrótce odskoczyła nam czterobramkowe prowadzenie (19:15). Co gorsza, biało-czerwoni stracili Jakuba Łucaka, który po przypadkowym zderzeniu z Piotrem Grabarczykiem opuścił parkiet na noszach.
Polacy walczyli dzielnie, ale nie dali rady Chorwatom / Foto PAP Polacy walczyli dzielnie, ale nie dali rady Chorwatom / Foto PAP
Fatalny pierwszy kwadrans drugiej połowy meczu zaważył na dalszych losach spotkania. Polacy dzielnie walczyli o odrobienie strat, Chorwaci jednak umiejętnie korzystali na naszych błędach i w decydujących momentach rywalizacji zdobywali bramki mimo presji ze strony sędziów oraz coraz bardziej rozpaczliwej obrony biało-czerwonych. W 43. minucie Hrvatska wygrywała 23:18 i mimo że sześć minut później zbliżyliśmy się do niej na dystans dwóch bramek (22:24), to ostatecznie ekipa Slavko Goluzy tryumfowała 31:28, przy linii bocznej świętując już na kilka minut przed końcową syreną.

Środowa porażka to nie koniec przygody biało-czerwonych z duńskimi mistrzostwami. W piątek zawodnicy Michaela Bieglera zmierzą się z reprezentacją Islandii w meczu o 5. miejsce na turnieju. Chorwaci w półfinale czempionatu zagrają zaś z Duńczykami.

Polska - Chorwacja 28:31 (15:14)

Polska: Szmal (8/31 - 26%), Wyszomirski (2/10 - 20%) - Jaszka 4, Lijewski 5, Kuchczyński 3 (1), Wiśniewski 2, B. Jurecki 4 (2), M. Jurecki 6, Grabarczyk, Jurkiewicz, Syprzak 1, Łucak 1, Krajewski, Kubisztal, Szyba, Chrapkowski 2.
Kary: 4 min.