Wojna dla Chorwatów, Hrvatska z kompletem punktów - relacja z meczu Chorwacja - Szwecja

W pierwszym piątkowym meczu gr. D ME 2014 szczypiorniści reprezentacji Chorwacji pokonali Szwecję 25:24 (10:9). Dzięki wygranej drużyna Slavko Goluzy zajęli pierwszej miejsce w grupie.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Obie reprezentacje przed pierwszym gwizdkiem piątkowego meczu miały już zapewniony awans do kolejnej fazy duńskiego turnieju. Jedyną niewiadomą pozostawało, która z nich zakończy zmagania grupy D na pierwszym miejscu i z korzystniejszym dorobkiem punktowym przystąpi do drugiej części mistrzostw. Zarówno faworyzowani Chorwaci, jak i Szwedzi mieli więc o co walczyć.

Pierwsze minuty spotkania to fenomenalny koncert Domagoja Duvnjaka, który w pojedynkę wyprowadził chorwacką drużynę na prowadzenie 3:1 w 7. minucie. Obie ekipy od początku rywalizacji miały jednak ogromny problem ze zdobywaniem bramek, świetnie spisywali się bowiem zarówno Mirko Alilović, jak i Johan Sjostrand.

Szwedzi szybko wrócili do gry, a bardzo dobra dyspozycja Sjostranda pozwoliła im w ciągu trzech minut odrobić straty i w 13. minucie wyjść nawet na prowadzenie 6:3. Podopieczni Oli Lindgrena i Staffana Olssona nie zdołali jednak utrzymać przewagi do przerwy, w ostatnich dziesięciu minutach pierwszej połowy zdobywając zaledwie jedną bramkę. Chorwaci zaś za sprawą Marko Kopljara doprowadzili do wyrównania, a do szatni zeszli wygrywając 10:9 dzięki trafieniu Ivana Cupicia.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie i po obu stronach parkietu trwała zacięta walka o każdą piłkę. Szwedzi swoich szans szukali w dobrej dyspozycji rzutowej filigranowego Lukasa Karlssona, przyzwoicie spisywali się ponadto Mattias Zachrisson oraz Andreas Nilsson. Wspomniane trio nie wystarczyło jednak na zatrzymanie rozpędzających się Chorwatów, których liderem w drugiej połowie został Denis Buntić.

Rozgrywający mistrzów Polski zanotował istne wejście smoka i w ciągu dwudziestu pięciu minut zdobył sześć bramek. Buntić walnie przyczynił się do zwycięstwa ekipy Slavko Goluzy, w 52. minucie wysuwając Hrvatskę na prowadzenie 20:17. Szwedzi w ostatnich minutach walczyli jeszcze o odwrócenie losów rywalizacji, lecz zwycięstwo Chorwatów przypieczętował Zlatko Horvat na trzynaście sekund przed końcową syreną.

Chorwacja - Szwecja 25:24 (10:9)

Chorwacja: Alilović (6/29 - 21%), Losert (1/2 - 50%) - Duvnjak 6, Kopljar 2, Vori 1, Gojun 1, Horvat 2 (1), Vuković, Bacanić 3, Buntić 6, Mandalinić, Strlek 2, Cupić 2 (2), Musa.
Kary: 8 min.