Siarhei Rutenka i spółka w kolejnej rundzie - relacja z meczu Białoruś - Czarnogóra

Reprezentacja Białorusi po zaciętym spotkaniu pokonała Czarnogórę i awansowała do kolejnej rundy mistrzostw Europy. Z turniejem pożegnali się natomiast podopieczni Zorana Kastratovicia.

Sławomir Bromboszcz

Stawką piątkowego spotkania był awans do kolejnej rundy rozgrywek. W dotychczasowych występach zespoły te nie zdołały wywalczyć punktów, musząc uznać wyższość Chorwacji i Szwecji. Nieco lepszym bilansem bramkowym legitymowali się Czarnogórzanie.

Spotkanie od początku było niezwykle wyrównane. Wynik meczu otworzył nie kto inny jak Siarhei Rutenka. Cały czas trwała zacięta walka, a żadna z drużyn nie potrafiła wypracować znaczącego prowadzenia. W zespole z Czarnogóry wiodącą postacią był Marko Simovic, który w pierwszej połowie aż sześciokrotnie trafił do bramki rywali. Białorusini słabo wykonywali rzuty karne, myląc się aż trzykrotnie z linii siedmiu metrów. Dwa razy spudłował gwiazdor FC Barcelony. Wydawało się, ze przełomowym momentem meczu może być 25 minuta. Wówczas dwuminutowym wykluczeniem ukarany został Maxim Babichev i Czarnogóry zdołali w przewadze zdobyć dwie bramki 12:10. Nie długo cieszyli się jednak z prowadzenia. Po kontrataku do remisu doprowadził Ivan Brouka. Zespoły zeszły do szatni remisując 13:13.

Po zmianie stron do ataku ruszyli Białorusini. Po tym jak dwuminutowym wykluczeniem ukarany został lider Czarnogóry - Marko Simovic zdołali oni wypracować trzybramkową przewagę 17:14. Od tego momentu inicjatywa należała do szczypiornistów z Białorusi, którzy utrzymywali skromne prowadzenie. Kilkoma ważnymi interwencjami w bramce popisał się Vitali Charapenka, nie pozwalając rywalom na odrobienie strat. W 50 minucie po skutecznym kontrataku zakończonym bramką Viktara Zaitsau szczypiorniści z Białorusi prowadzili już 24:20 i o czas dla swojego zespołu poprosił Zoran Kastratovic. Przerwa nie pomogła, bowiem kolejnym skutecznym kontratakiem popisali się Białorusini, wychodząc na wysokie pięciobramkowe prowadzenie 25:20. Po tym ciosie Czarnogórzanie nie zdołali się już podnieść i przegrali 23:29.

Białoruś z zerowym dorobkiem punktowym awansował do kolejnej rundy mistrzostw Europy, a Czarnogóra pożegnała się z turniejem.

Białoruś - Czarnogóra 29:23 (13:13)

Białoruś: Charapenka (13/36 - 36%) - Rutenka S. 8/3, Brouka 7/1, Pukhouski 5, Rutenka D. 3, Shylovich 3, Zaitsau 2, Babichev 1, Baranau, Kamyshyk, Nikulenkau, Niazhura, Semenov, Tsitou.